Yaşam Tarzı 02 NİSAN 2013 / 13:49

Türkiye'deki TEDx teması belli oldu: "Kritik Kavşaklar"

Farklı alanlarda çalışmalar yürüten bilim insanlarının, uzmanların, tasarımcıların ve sanatçıların yaratıcı fikirlerini paylaştığı platform TEDxReset, bu yıl "Kritik Kavşaklar" - "Critical Crossroads" temasıyla tüm Türkiye’nin karşısına çıkıyor.Dünyanın önde gelen düşünürlerinin katıldığı, dünya çapında 1 milyardan fazla kez izlenen ve büyük yankı uyandıran TED konuşmalarının Türkiye'deki etkinliği "TEDxReset", bu yıl dördüncü kez gerçekleştiriliyor. 12-13 Nisan tarihlerinde TİM Show Center’da düzenlenecek konferansın bu yılki teması ise, büyük değişim rüzgârlarının estiği, sosyal, ekonomik ve politik süreçlerde önemli dönemeçlere girildiği 2013’te, insanoğlunun geçmişten geleceğe sonsuz yolculuğunun sorgulandığı "Kritik Kavşaklar".

7’si yabancı 37 konuşmacının yer alacağı TEDxReset, bu yıl 6 farklı oturum ve 37 ayrı performansla, paylaşmaya değer, ilham verici öykülerini bir kez daha bine yakın katılımcıya aktaracak.

TEDxReset: Globalden yerele yayılan zengin bir zihin maratonu

Farklı coğrafyalarda düzenlenen ve “TEDx” olarak adlandırılan TED konuşmaları, Ocak ayı itibarıyla 145 farklı ülkede, 1677 farklı şehirde 5 bin 878 farklı etkinlik olarak düzenlendi. 22 bin TEDx videosu internet üzerinden milyonlarca TED ve TEDx’severle paylaşıldı, onlarca dile çevrildi.

Dünyanın farklı ülkelerinde birçok değişime ilham perisi olan bu konuşmalar, bugüne kadar CEO'lardan bilim insanlarına, yaratıcılardan hayırseverlere kadar birbirinden farklı konuşmacı ve katılımcıları konuk etti. Bill Clinton, Bill Gates, Jane Goodall, Frank Gehry, Paul Simon, Sir Richard Branson, Philippe Starck ve Bono gibi isimler, TED katılımcılarının tabirleriyle, dünyayı "en iyi beyin SPA'sı"na davet etti ve beklenmedik "bir gelecek gezisi"ne çıkarttı.Türkiye’de ise, 2010 yılından bu yana her sene artan bir katılımla büyüyen TEDxReset konferansları, “zihinleri sıfırlamak” – “reset” felsefesiyle başlamış, bir sonraki yıl da tüm bilinenleri, varsayımları, kuralları ve inançları sorgulayarak “Ya Yanılıyorsak? - What If?” sorusuyla kendini tanımlamıştı. Geçtiğimiz yıl yeni rotalar ararken, bu kez “Yolculuk Nereye? - Quo Vodis” temasıyla, yola çıkmaya cesaret edenleri, engelleri aşanları, patikadan geri dönenleri ve yeniden yola koyulanları bir araya getirdi.

TEDxRESET’e nasıl katılabilirsiniz?

Bu yıl teknolojiden tasarıma, sivil toplumdan siyasete, sanattan doğa koruma çalışmalarına uzanan çok geniş bir yelpazede alternatif fikir ve projelerin konuşulacağı TEDxRESET konferansına katılmak isteyenler, www.tedxreset2013.eventbrite.com adresinden bilet temin edebilir, www.tedxreset.com’dan veya 0212 231 40 40 no’lu telefondan konferansla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun