Yaşam Tarzı 06 MAYIS 2011 / 13:29

Türkiye’nin ilk mobil etkileşimli kitabı piyasada

Sayfaların altlarına yerleştirilmiş barkodlar sayesinde okuyucular kitap okurken etkileşimli bir deneyim yaşıyor.Güzel ve akıllı 1 Kadın’ın ve tehlikeli 2 Salak’ın başrollerinde olduğu romantik bir gerilim. Aynı anda, aynı kadına aşık olan iki arkadaşın, aşkla, rekabetle, ihanetle, gururla imtihanı. Kaliteli mizah anlayışıyla süslenmiş mükemmel bir kurgu.

Kitabın iki kahramanı Massimo ve Mesut, yaşananları kendi gözlerinden anlatıyorlar, aynı sahneye doğrultulmuş iki kamera gibi ayrıntıları takip ettiriyorlar. Ne zaman ne olacağı belli olmuyor, bir yanda gülerken diğer yanda meraktan çatlıyoruz. Massimo her bölüme bir günahla başlıyor, 7 günahı işlenebilecek en absürd haliyle karşısımıza koyuyor, Mesut ise her bölüme bir “90’lar Türkçe Pop” klasiğiyle başlıyor. Birbirinden farklı iki karakter, aynı kadına, Eylül’e aşık oluyor… Peki Eylül kimi seçecek? Bu masadan kim mutlu ayrılacak?

Okuyan Us Yayınları, Düzüstü Edebiyat serisinin yeni kitabı “1 Kadın 2 Salak”ta farklı bir uygulamayı okurlarıyla buluşturuyor.

Fatih Aker, twitter’da @mesutbahtiyar olarak biliniyor aynı zamanda alkislarlayasiyorum.com’un sahibi, Livio Jr. Angelisanti ise @varmicaycen olarak biliniyor. İkisi de her gün binlerce kişi tarafından takip ediliyor. Kitap iki yazarın bu karşılıklı kurgusundan oluşuyor.

Film gibi bir kitap

Okur, Fatih ve Livio’nun macerasına tat katan ayrıntılara müzik, fotoğraf, video ve konum bilgisi olarak ulaşabilecek. Bigumigu (bigumigu.com) desteği ile gerçekleştirilen bu uygulamayla ileride film gibi kitaplara dönüştürülmesini hedefliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, okur, kitabın sayfaları arasına yerleştirilen barkodları, cep telefonlarınızın kamerasıyla okutarak, internet üzerinden sürpriz içeriklere ulaşabilecek.Kahramanların o an dinlediği şarkıyı youtube üzerinden dinleyebilir, bulundukları mekanları foursquare üzerinden görebilir, bahsettikleri filmlere, sahnelere, reklamlara kısacası internet üzerinden her türlü eğlenceye bu linkler aracılığıyla ulaşabilir.

Verilen bilgilere göre, kitabı okumak için bu barkodlara ihtiyacınız yok aslında, uygulama sadece eğlenceyi arttırmak amaçlı yapıldı. Bu kodları okutacak teknolojiye sahip telefonları olmayan okuyucular için de kitabın arkasında linkler açık bir şekilde yer alıyor.

Yeni nesle kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için iyi bir çözüm gibi görünüyor.

Kitabın fragmanı:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GyAF-KlCjqo[/youtube]

Mobil etkileşimle ilgili ayrıntılı bilgi:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XtCP09iHGlg[/youtube]

Yazarlarla iletişime geçebilmek için:

twitter.com/1kadin2salak

formspring.me/1kadin2salak

facebook.com/1kadin2salak
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun