Yaşam Tarzı 17 KASIM 2011 / 16:51

Türkiye’de bilişim projeleri değişiyor

Agile Turkey Derneği, Türkiye’deki bilişim projelerine bakış açısını değiştirecek Agile felsefesini sektöre seminerlerle taşıyorAgile Turkey, bilişim projelerinde hiyerarşiyi yıkıp takım oyununu en önemli kıstas belirleyen iş yapış felsefesi Agile’ı, Türkiye’de tanıtmak için bir dizi seminer düzenlemeye başladı. AgileTALKS adı verilen bu seminerlerin ilk ayağı ise geçtiğimiz ay yenilikçi teknolojilerin lideri Avea’nın Türkiye’nin GSM Sektöründeki ilk ve tek Ar-Ge merkezinde gerçekleştirildi.

Kâr amacı gütmeyen bir dernek olarak iş dünyasındaki profesyonellere Agile felsefesini ve bu felsefenin yazılım geliştirme metodolojisi Scrum’ı AgileTALKS seminerleriyle anlatmaya başlayan Agile Turkey, ilk ayağında, bilişim projelerinde başarıyı etkileyen en önemli faktörün projeyi geliştiren ekibin sergilediği takım oyunu olduğunun altı çizildi.

Patron yok, herkes birbirini denetliyor

Dernek Başkanı Mehmet Yitmen, “Yapılan araştırmalarda, iyi bir takım oyunu sergileyen ekiplerin üretkenliklerini yüzde 800’e kadar artırabildiklerine” dikkat çekti. Scrum yaklaşımını benimseyen çalışma gruplarında “ben o işi takip etmiyorum” gibi bahanelerin ortadan kalktığına değinildi. Herkesi denetleyen tek bir yöneticinin olmadığı, çalışanların takım arkadaşlarını yönlendirdiği, sürekli bir sinerjinin hakim olduğu yapının varlığı vurgulandı.

Yitmen, Agile yaklaşımının firmalara şu avantajları sunduğunun altını çizdi: Pazara erken çıkma ve rekabet avantajı, değişime hızlı cevap üretebilme, yatırımların geri dönüş hızında artış, müşteri memnuniyeti.

Avea’da pilot uygulama

Agile metodolojisinin Avea’da uygulanması fikrini ortaya atan ve bu süreçte ilk pilot uygulamanın gerçekleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlayan, Avea Ar-Ge Direktörü Egemen Kurdoğlu açılış konuşmasında “ Avea olarak ekip çalışmasına verdikleri önemin bir çıktısı olarak Agile yaklaşımını benimsedikleri ve iş süreçlerine uyguladıklarında elde ettikleri sonuçları anlattı. Avea Agile Çözümler Direktörü İlker Kınacı ise Scrum metodolojisinin iş yapış şekline kazandırdığı efektif değerlere değindi.

Avea çalışanları ve farklı kurumlardan seminere davetli olan katılımcıların ilgiyle izlediği seminerin sonunda Agile Turkey derneği adına Mehmet Yitmen, Avea Ar-Ge direktörü Egemen Kurdoğlu ve Avea Agile Çözümler Direktörü iker Kınacı’ya bir plaket sundu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun