Yaşam Tarzı 23 KASIM 2010 / 07:03

Türkçe klavye iPad'de

iOS 4.2 iPad'e büyük değişiklikler getiriyor.

iOS 4.2 iPad'e büyük değişiklikler getiriyor.


Apple'dan gelen açıklamaya göre, iOS 4.2 şu anda indirilebilir durumda. Yeni işletim sisteminde onlarca yeni özellikle birlikte Türkiye'deki iPad kullanıcılarının merakla beklediği Türkçe klavye de yer alıyor.

Özellikle iPad'de geliştirilen özellikler dikkat çekiyor. Tablet bilgisayar, çoklugörev özelliğinin gelmesiyle aynı anda birçok programı açabiliyor, aralarında geçiş yapabiliyor. Bu sırada herhangi bir performans ya da fazladan enerji kaybı yaşanmıyor.

Getirilen yeni özellikle uygulamalar tutup çekilerek dosyalara taşınarak düzenlenebiliyor. Artık iPad üzerinde klasörler dönemi başlıyor.

Game Center sayesinde iPad, iPhone ve iPod touch kullanıcıları birbirleriyle oyun oynayabiliyor, skorları ve daha önce yaptıklarını arkadaşlarıyla paylaşabiliyor. AirPlay de cihazlardaki içeriği henüz ülkemizde olmayan Apple TV'ye taşıyabiliyor.

Find My iPhone (iPad ya da iPod) uygulaması bedava!

Apple, Find My iPhone uygulamasını da iOS 4.2'de ücretsiz olarak sunuyor. Bu uygulama daha önce MobileMe adıyla kısıtlı ve ücretli olarak sunuluyordu. Find My iPhone, kullanıcıların harita üzerinde kendilerini işaretleyebilmelerini sağlıyor.

Yeni işletim sistemi için cihazını bilgisayara bağlayarak iTunes üzerindeki yönergeleri uygulamak yeterli olacak. Ayrıntılı bilgi için http://www.apple.com/ios/ adresini kullanabilirsiniz.