Yaşam Tarzı 28 KASIM 2011 / 15:46

Türk Telekom sigaraya karşı

Türk Telekom sigaraya karşı saldırıya geçti

Türk Telekom’un poliklinikleri bin çalışana sigarayı bıraktırdı. Başvuru sayısı 3 bini aştı. Türk Telekom’un çalışanlarına yönelik olarak hayata geçirdiği ‘Sigara Bıraktırma Poliklinikleri’ne ilgi giderek artıyor. Şu ana kadar polikliniklere yapılan başvuru sayısı 3 bine ulaştı. Kampanya ile sigarayı bırakan çalışan sayısı ise bini aştı. Proje, hizmet sunulan çalışan kitlesinin büyüklüğü nedeniyle dünyada ve Türkiye’de öncüler arasında yer alıyor.

2011 yılında hayata geçirilen projeye destek giderek artıyor. Poliklinikler hakkında bilgi veren Türk Telekom İnsan Kaynakları Destek ve Regülasyon Başkanı Şükrü Kutlu, projenin ‘Türk Telekom Dumansız Hava Sahası Projesi’nin son basamağı olduğunu, kaliteli hizmet sunarak müşterilerin yaşamlarına değer katmanın yolunun çalışanlarla birlikte imza atacakları başarılı işlerden geçtiğine inandıklarını belirtti ve ekledi: “Bu sebeple Türk Telekom'u var eden çalışanlarımızın istek ve ihtiyaçlarına hassasiyetle yaklaşıyor, eğitim ve sağlık konularına özel önem veriyoruz. Poliklinikler de bu yaklaşımımızın bir ürünü.”Türk Telekom çalışanlarına özel

Polikliniklerden Türkiye çapındaki tüm Türk Telekom çalışanları ve aile bireyleri yararlanabiliyor. Proje, hizmet sunulan çalışan kitlesinin büyüklüğü nedeniyle dünyada ve Türkiye’de öncüler arasında yer alıyor.

Sigarayı bırakma konusunda polikliniklerden destek almak isteyen Türk Telekom çalışanları, iç portal üzerinden bulundukları ili belirtip başvuru yaparak randevu alabiliyor. Başvuruda bulunanlara ‘Nikotin Bağımlılık Testi’ uygulanıyor. Bu testle kişinin nikotin bağımlılık derecesi belirleniyor. Ayrıca akciğer filmi, solunum fonksiyonları ile çeşitli kan testleri ile nikotinin çalışanların hayatında yol açtığı zarar ölçümlenebiliyor.

Kişiye özel tedavi süreci

Bütün bu testler ve tetkikler yapıldıktan sonra, sağlık bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Tütün Kontrolü ve Sigara Bırakma Tedavileri’ e-kursu ve sınıf eğitimine katılan hekimler, bu çalışan için en uygun yönteme karar veriyor. Bu sayede tedavi başlıyor. Tedavilerin ücretsiz olarak yapıldığı projede, sigarayı bırakmayı başaran çalışanlar ise ödüllendiriliyor.

Polikliniklerde sağlık bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Tütün Kontrolü ve Sigara Bırakma Tedavileri’ e-kurs ve sınıf eğitimine katılmış olan hekimler çalışıyor. Sistem sayesinde çalışanlar randevu aldıkları hekimlerle bire bir görüşebiliyor. Hekim olmayan illerdeki Türk Telekom çalışanları ise Ankara Genel Müdürlük polikliniğinde görevli hekimlerden, görüntülü telefonlar aracılığı ile destek alabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun