Yaşam Tarzı 22 ARALIK 2011 / 17:58

Türk oyun şirketi Peak Games'in aldığı yatırım 19 milyon dolar oldu

Türk oyun şirketi Peak Games gelişen pazarlarda yakaladığı büyüme eşliğinde 19 milyon dolar yatırım aldı ve dünyanın en büyük beşinci sosyal oyun şirketi haline geldi. Şirket bu arada iki oyun stüdyosunu da bünyesine katmaktan geri durmadı. Gelişen pazarların en hızlı büyüyen Türk sosyal oyun şirketi Peak Games, gerçekleştirdiği yeni satın almalar, iş ortaklıkları, sosyal oyunlar ve aldığı yatırımlarla Türkiye ve MENA bölgesi (Ortadoğu, Kuzey Afrika) gibi gelişen pazarlarda büyümeyi sürdürüyor. Şirket son olarak Umaykut ve Erlikhan isimli iki strateji oyunu stüdyosunu satın aldı ve aralarında RockYou’nun da bulunduğu şirketlerle yeni iş ortaklıkları gerçekleştirdi.

Umaykut, Happy Farm ve 101plus isimlerinde üç yeni oyuna daha imza atan şirket Bizim Çiftlik ve Okey gibi popüler oyunlarının da içeriğini güncelleyip geliştirdi. Şirket son olarak Earlybird Venture Capital, Hummingbird Ventures gibi yatırım şirketlerinden aldığı 11,5 milyon dolarlık yatırımlarla birlikte bugüne kadar toplamda 19 milyon dolar fon elde etmiş oldu.

Peak Games, elde ettiği bu son yatırımları pazarda genişleme, oyun stüdyosu alımları, işe alım ve kullanıcı bağlılığı amaçları için kullanacak. AppData verilerine göre şirketin ulaştığı aylık kullanıcı miktarı ise 16 milyona ulaşmış durumda.

Peak Games, az hizmet alan pazarlara özel olarak yerelleştirilmiş ve ilgili pazarların kültürel öğeleriyle donatılmış oyunları stratejisinin merkezine koyuyor. Peak Games, elde ettiği hızlı büyümeyle halihazırda dünyanın en büyük 5 sosyal oyun şirketi arasına girmeyi başardı.

Sosyal medya büyüdükçe sosyal oyun pazarı büyüyor

Socialbakers.com sitesi verilerine göre sahip olduğu 30 milyonun üzerinde kullanıcıyla dünyanın dördüncü büyük Facebook pazarı konumuna gelen Türkiye’de kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 87’sinin aynı zamanda Facebook kullanıcısı olduğu Türkiye dışında MENA bölgesi de hem Facebook hem de sosyal paylaşım açısından en hızlı büyüyen pazarlar arasında.

Son altı aylık sürede yüzde 30 oranında büyümenin kaydedildiği bu pazarlarda 35 milyon olan Facebook kullanıcı sayısının 2015 yılında 250 milyona ulaşması bekleniyor.

Peak Games'e ilişkin diğer ayrıntılara bit.ly/peakstats adresinden ulaşabilirsiniz..
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun