Yaşam Tarzı 11 ARALIK 2013 / 19:24

Tüm kitaplar bedava okunacak

2006 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Norveç, tüm kitaplarını dijitalleştirerek bedava okunması için çalışıyor.Norveç Ulusal Kütüphanesi, bünyesindeki tüm kitapları dijitalleştirerek, aranabilir metinler haline getiriyor. Bu metinler internet üzerinden ücretsiz olarak tüm halka sunulacak.

Benzer girişimler İngiltere ve Finlandiya’da da gerçekleşmişti ancak Norveç bir adım öteye giderek, yayıncıların çoğuyla anlaştı ve kitapların ücretsiz olarak Norveç’teki IP adreslerine açılacağını duyurdu.

Kitapları tarama ve metin haline getirmek için sistemini kuran kütüphane, kendi veritabanında tüm kitapları tutacak. Orta Çağa kadar uzanan döneme ait olanların da dahil olduğu tüm kitapların tamamen dijital olması içinse tahminen 20 ila 30 yıllık bir süre gerekiyor. Norveç bu çalışmayı 2006 yılından bu yana sürdürüyor. Darısı Türkiye'nin başına.

Detaylar için http://www.nb.no/English/The-Digital-Library/What-is-being-digitized adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun