Yaşam Tarzı 06 TEMMUZ 2011 / 14:40

Toshiba'nın 3 boyutlu dizüstü bilgisayarı gözlük takma derdine son veriyor

Toshiba gözlük kullanmadan 3D’yi hissettiren yeni bilgisayarı Qosmio F750 3D’yi tanıttı.3 boyutlu filmler izlemek şu sıralar herkesin hayali olsa da, gerek gözlüklerin oldukça pahalı olması, gerekse ilk uzun süreli kullanımda gözlüklerin rahatsızlık vermesi nedeniyle satışlar istenen seviyede değil. İşte bu sebeple şirketler gözlük kullanmadan 3D izlemeye olanak tanıtan teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Toshiba, ilk gözlüksüz 3D notebook modelini piyasaya sürdü. Qosmio F750 3D iki yeni özelliği bir arada sunuyor: dünyanın ilk tüketiciye yönelik piyasada satılan gözlüksüz 3D notebook’u olmanın yanı sıra tek bir ekranda aynı anda hem 2D hem 3D içerik gösterebiliyor.

Yeni bilgisayar ayrıca mimarlar, bilim insanları, ürün tasarımcıları ve doktorlar gibi profesyoneller için gerçek zamanlı olarak 2D’den 3D’ye DVD yüksek kaliteli görüntü dönüştürme özelliğine de sahip.

Yüz izleme özelliğiyle kör noktalara son

Toshiba, değiştirilebilir görüntüyü ayırmak ve sağ ve sol göze yönlendirmek için iki adet paralaks aktif mercek kullanıyor. İzleyicinin notebook ekranı önünde konumunu değiştirebilmesine imkan vermek için Qosmio F750 3D, yüz izleme teknolojisine sahip bir HD web kamerası kullanıyor. Kamera sürekli olarak izleyicinin yüzünün konumunu takip ediyor ve kör noktalar olmadan geniş bir izleme alanı sağlıyor. Ayrıca Qosmio F750, bir HDMI kablosu aracılığıyla kolayca herhangi bir 3D TV’ye bağlanabiliyor.

Değişebilir aktif lens aynı anda hem 2D hem de 3D içeriği gösterebiliyor- bu özellik yalnızca gözlüksüz 3D teknolojisinde bulunuyor. Örneğin, kullanıcı 3D film izlerken dilerse aynı anda 2D olarak internet üzerinde filmin tanıtım bilgilerini de okuyabiliyor.

Tam bir sinema sistemi

Dahili Harman Kardon hoparlörleri ve ‘Dolby Advanced Audio’ sertifikalı ses sistemi, kullanıcılara hem 2D hem 3D modunda gerçek bir sinema ortamı sunuyor. Bilgisayar gözlüksüz 3D film izlemenin ve oyun oynamanın çok daha ötesinde yeni ve heyacan verici fırsatlar sunuyor.

Ayrıca ürün, profesyonelleri de günük iş yaşamlarında destekleyici özelliklere sahip. Mimarlar, dekoratörler ve ürün tasarımcıları fikirlerini gerçekçi bir ortama taşıyabiliyor ve modelleme için 3D teknolojisini kullanabiliyor.

Qosmio F750 3D ve 3D özelliği olmayan Qosmio F750 Türkiye’de farklı renk seçeneğiyle 2011 Temmuz ayı sonunda sonu satışa sunulacak. Fiyatlar ise henüz belli değil.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun