Yaşam Tarzı 04 EYLÜL 2009 / 10:15

Tetris beyne iyi geliyor

Tetrisle gerçekleşen zihinsel pratik, kortikal kalınlığı artırıyor.

Tetrisle gerçekleşen zihinsel pratik, kortikal kalınlığı artırıyor.


The Mind Research Network üç ay boyunca, on üç ile on dokuz yaşlarındaki kızların tetris oynadıklarında neler olduğunu gözlemledi. Tabi sonuçlar biraz şaşırtıcı. Beyni hoş bir şekilde uyuşturan bazı oyunlar üzerinde sürdürülmüş olan çalışma, bu oyunların kız çocuklarına daha kalın bir korteks sağlamakla birlikte, beynin diğer gri alanlarında da verimliliği artırıyor. Bu yaşlardaki kızların daha kalın bir kortekse sahip olmaktan dolayı mutlu olup olmayacağını bilmiyoruz fakat araştırmanın öncülerinden Dr. Jung bu çalışmadan zevk aldığı belirtiyor ve ekliyor: "Tetris çalışmamızı zihinsel pratiğin, fazla griliğin işareti olan kortikal kalınlığı artırdığını görmek için yaptık. Zihinsel pratik beynin verimliliğini artıyor ve fazla grilik, o alanın tetris oyunu sırasında fazla çalışmaya gerek duyduğunu açıklıyor."

Bilim adamları erkek çocukların video oyun oynamaya zaten çok yatkın olduklarından, bu çalışmada kız çocuklarını kullandıklarını belirtti. Ancak bu araştırmada sadece 26 kız kullanıldığını söylemekte fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun