Yaşam Tarzı 07 MAYIS 2010 / 08:46

TestIstanbul 2010 kapılarını açtı

BThaber'in de sponsor olduğu konferansa ilk günde 250 kişi iştirak etti.

BThaber'in de sponsor olduğu konferansa ilk günde 250 kişi iştirak etti.


Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından "Yazılım Testi: İş ve BT Arasındaki Kalite Köprüsü" ana temasıyla düzenlenen TestIstanbul 2010 Konferansı başladı. Konferans'ı ilk gününde 250 kişi takip etti.

TestIStanbul 2010 Konferansı'nın açılış konuşmalarını ISTQB Eski Başkanı Rex Black ve IIBA Worldwide Yönetim Kurulu Üyesi Kevin Brennan yaptı. Black, yazılım hatalarının önemli itibar kayıplarına ve maddi zararlara yol açtığını söyleyerek, yazılımda kalitenin nasıl sağlanacağını bildiğimizi ama her zaman uygulamadığımızı kaydetti. Ayrıca yazılımda kaliteyi sağlamanın 6 kanıtlanmış yönteminden bahsetti. Brennan ise sunumunda işletmelere işlerini daha iyi yapmada yardımcı olan iş analizi konusuna değindi.

Birinci oturumun konuşmacılarından Intel Yetkilisi Assar Badri, sunumunda, performans ölçütlerinin yazılım kalitesi üzerindeki etkisini anlattı. Aynı oturumda sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi'nden Ayşe Tosun ve Ayşe Bener, yazılımda güven oluşturmanın püf noktalarından bahsetti. Yazılım mühendisliğinin temel ilgi alanlarından bahseden ikili, yazılım testi alanında yapılan çalışmaları, kullanılan ölçüm yöntemlerini ve modelleri örneklerle aktardı.

Birinci oturumun bir diğer konuşmacısı Bankasya Yetkilisi İbrahim Ulusoy, temel niteliklilik süreçlerinden bahsetti. Yine aynı oturumda söz alan IBM Yetkilisi Patrick L. Mancini ise sunumunda, yazılım kalitesi optimizasyonu konusuna değindi ve dünya çapında yapılan uygulamalardan örnekler verdi.

İkinci oturumun konuşmacılarından Turkcell Teknoloji Yetkilileri Mesut Akşahin ve Levent Arabul, yazılımda kalite sağlama süreci konulu bir sunum yaptılar. Sunumda, neden yazılım testi yapıldığı, kalite sağlama sürecinin entegrasyonu, V model testi çerçevesi ve yazılımda kalite sağlama sürecinin aşamaları üzerinde duruldu. Oturumun diğer konuşmacısı Türkiye Finans Katılım Bankası Yetkilisi Fatma Molu ise yazılım testi yapan kurum ya da kişinin performansının nasıl değerlendirilebileceğinden bahsetti.

Konferans, HP, IBM, Halkbank, Keytorc, Turkcell Teknoloji, hurriyet.com.tr ve BThaber sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun