Yaşam Tarzı 22 OCAK 2013 / 12:21

Teknoloji kapalı toplumların duvarlarını yıkmaya başladı

Kapalı toplumların duvarları teknolojiyle yıkılıyor

Dünyada halen dışarı tamamen kapalı toplumlar bulunsa da, hızla gelişen teknoloji bu toplumları yavaş da olsa dış dünyayla bağlantı kurmaya itiyor. Bunun son örneği Kuzey Kore ve Küba’da yaşandı.Dünyanın belki de dışarıya en kapalı ülkesi olan Kuzey Kore, son zamanlarda dış dünyayla yavaş da olsa bağlantı kurmaya başladı. Özellikle Google ziyaretiyle birlikte dünyanın ilgisini üzerinde toplayan ülkede son yaşanan gelişme de oldukça dikkat çekici.

Daha önce ülkeye giren turistlerin kendi telefonlarını ülkeye sokmalarına izin verilmiyordu. Kuzey Kore’de hizmet veren Koryolink adlı şirket, ülkeye giren yabancıların telefonlarını kısıtlı da olsa kullanabileceklerini belirtti. Ülkeye giren turistler, yurt dışı arama, başkent Pyongyang’da bulunan büyükelçiliklerle iletişim kurma gibi imkânlara sahip olsalar da, Kuzey Kore vatandaşlarıyla konuşmayacakları gibi, internet erişimine de sahip olamayacaklar.

Küba’da fiber optik halka iniyor

Yaklaşık 2 yıl önce Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in yardımıyla iki ülkeyi birbirine bağlayan fiber optik hizmet, yapılan son araştırmalara göre hizmet alanını genişletmeye başlıyor. Küba’da hali hazırda halkın sadece yüzde 3’lük kesimi internete bağlanabilirken, halk internete devlet kontrolü altında internet kafeler ve otellerden bağlanabiliyor.

Dünya üzerindeki internet kullanımını görüntüleyen şirket Renesys’e göre, ülke yaklaşık iki yıldır ülkede bulunan fiber bağlantının nihayet kullanılmaya başlandığını söyledi. Şirketin sitesinde açıklanan habere göre Küba 14 Ocak tarihinden bu yana ALBA-1 kablosu üzerinden dış dünyaya fiber ağ üzerinden bağlanıyor.

Her ne kadar Küba’dan konuyla ilgili net bir açıklama gelmese de, ülkede vatandaşlarının yurtdışına çıkabilmeleriyle ilgili çıkan izinden sonra, yakın tarihte internet kullanım oranının da artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun