Yaşam Tarzı 23 AĞUSTOS 2012 / 16:34

Teknoloji geliştikçe insanlar şişmanlıyor

Teknolojinin gelişmesi birçok alanda fayda sağlasa da, madalyonun diğer tarafına bakıldığında sağlıksız nesillere yol açtığını da görmezden gelmemek gerekiyor. Bilim insanlarının bulgularına göre, BT alanıdaki gelişmelere paralel olarak insanlar kilo aldığı ortaya çıktı. Milken Institude'ün yaptığı araştırma BT alanında gerçekleşen yüzde 10’luk büyümeye karşılık A.B.D çapında bir ülkenin 4 milyondan daha fazla şişman insan kazanacağını ortaya koydu. Rapora göre, bilgi toplumu gelişimini bu hızla sürdürdüğü sürece insanlığın geleceğini daha ‘yuvarlak insanlar’ oluşturacak. Özellikle işlenmiş yiyecekler, ekran önünde geçirilen sürenin giderek artması (video oyunları, akıllı telefonlar, televizyon gibi) ve insanların harcadığı enerjinin giderek azaldığını göz önüne alırsak gelecek çok da uzak görünmüyor.Dünya geneline bakıldığında obezite oranının katlanarak arttığını görüyoruz. Özellikle Çin’deki oranın son 6 yılda yüzde 2,5’tan 5,7 fırlaması dikkat çekici bir unsur olarak göze çarpıyor. Hindistan’daki oran 1998-2008 yılları arasında üç kat artarak yüzde 2 seviyesine ulaştı. Amerika’daki sayılarsa dehşet verici boyutlara ulaşmış durumda. Halkın yüzde 33’ü obezite ve kilo problemleriyle uğraşıyor.

Obezite ve kilo bazlı hastalıklar yüzünden doğan ölümlerde giderek artıyor. Yılda 2,8 milyon insan bu sebeplerden hayatını kaybediyor. İşin finansal boyutuna bakıldığındaysa sadece tedavi masraflarına 147 milyar dolar harcandığını görüyoruz.Geçtiğimiz 15 yıl içinde günlük kalori ihtiyacı dünya çapında 150-200 arasında artarken (Amerika’da 300), bunun teknolojinin gelişmesiyle paralel olduğunu görüyoruz. Kalori alımı kontrol edilmediği ve dengeli beslenilmediği sürece, BT sektöründe her yüzde 10’luk gelişmeye karşılık yüzde 1,4 oranında obezite geri dönüşü olacağı ön görülüyor.

Wall-e filminde de teknolojinin gelişimiyle birlikte dünyadaki kaynaklar tükenmiş, insanlar obeziteye mahkum olmuşlardı. İçinde bulunduğumuz sürece bakarsak, çok da uzakta olmadığımız görülüyor. Ya dengeli beslenip, spor yapacağız, ya da koltuklarımıza çöküp kilo alacağız.

Raporun detayına bu adresten ulaşabilirsiniz.
YORUMLAR
fırat 24 AĞUSTOS 2012 / 21:05 0 0
sorun biliçsizlikte değil sorun kaliteiz gıdaların tüketimidir.
sercan 23 AĞUSTOS 2012 / 21:04 0 0
bilinçsizlik, cahilik diz boyuna e kadar ulaşmış durumdadır... 2 kuşak sonrası iş bitmi olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun