Yaşam Tarzı 20 OCAK 2012 / 14:32

Teknoloji dünyası 2012 için iyimser

2012'den beklentiler beklenenden yüksek

Sektörün dev isimleri ekonomik büyüme ile ilgili sıkıntıları bir kenara bırakmışa benziyor. Bu yıl teknoloji harcamalarının artması bekleniyor.IBM’den güçlü beklentiler, karşılığında Intel ve Microsoft’tan gelen olumlu sonuçlar, kurumsal karar vericilerin artık ekonomik büyüme ile ilgili gerilimden biraz olsun sıyrıldığını, teknoloji harcamalarına daha fazla pay ayıracağını ortaya koyuyor.

Reuters’in haberine göre, IBM, piyasalardaki dördüncü çeyrek kâr tahminlerini aşmakta hiç zorlanmadı ve bu yıl da yüzde 10 gelir büyümesi sözü verdi. Intel, yine piyasa tahminlerini aşan 2011 son çeyrek verilerini açıkladıktan sonra önemli yatırım planları hakkında açıklama yaptı. Microsoft’un elde ettiği sonuçlar da piyasa beklentileri paralelindeydi. Sunucu ve araç alanındaki büyüme de, Windows satışlarında PC satışlarındaki azalma yüzünden yaşanan zayıflığı karşılamayı başardı. Tüm bu sonuçlar, analistlere göre, sektörde işlerin yoluna girmeye başladığının işareti. Yani kanalda stok fazlaları temizleniyor ve talep beklentilerinde iyimserlik göze çarpıyor.

3 büyüğün toplamı 580 milyar dolar

Microsoft, IBM ve Intel’in toplam piyasa değeri yaklaşık 580 milyar dolar ve bu, Dow Jones sanayi endeksinin de yüzde 15’ini oluşturuyor. Bu iyimser teknoloji dünyasının tek sıkıntılısı Google. Şirketin çeyrek dönem sonuçları, piyasaların yüksek beklentilerinin gerisinde kaldı.

Bu sonuçlara rağmen, diğer teknoloji devi şirketler global IT harcamaları konusunda karışık mesajlar veriyor. Beklentilerin gerisinde kalan yazılım üreticisi Oracle’a ek olarak, dış kaynak kullanım şirketi Accenture da çeyrek dönem verileriyle yatırımcıları şaşırttı. Buna karşılık, Oracle’ın rakibi SAP’nin satışları ve kârı tahminleri aşarken, global şirketlerin daha fazla teknoloji harcaması yapmak için kendine yeterince güvendiğinin işaretini verdi. Uzmanlara göre, bu yılın ilk çeyreğinde tüm yazılım ve hizmetlere yönelik ilgi potansiyeli olumlu bir tablo çiziyor.

Dünyanın en büyük yazılım üreticisi olan Microsoft’u esas vuran şey PC satışlarının azalması ve bunun da Windows merkezli yazılım işlerini olumsuz etkilemesi oldu. Ancak bireysel tüketiciler tablet bilgisayarlara yöneliyor olmasına rağmen, kurumsal müşteriler ve PC talebinin hâlâ sağlıklı olduğu gelişmekte olan pazarlar, Microsoft’un gücünü korumasını sağlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun