Yaşam Tarzı 01 ARALIK 2010 / 11:31

Tekimed, kişisel sağlık takip sistemini tanıttı

Tekimed tarafından Türkçe hazırlanan mymediks Kişisel Sağlık Takip Sistemi hizmete sunuldu.

Tekimed tarafından Türkçe hazırlanan mymediks Kişisel Sağlık Takip Sistemi hizmete sunuldu.


 

Özellikle kronik hastalıklarda testlerin, tahlillerin, tedavi planının, alınacak ilaçların, doktor ziyaretlerinin ve diğer tüm bilgilerin yakın ve sürekli takibi çok önemli. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2009 verilerine göre, dünyadaki ölümlerin yüzde 60'ından kronik hastalıklar sorumlu. Ek bir önlem akınmazsa, bu yıl 17 milyon insan kronik bir hastalık nedeniyle zamanından önce ölecek. Kronik hastalıkları yönetmek, tıbbi hataları azaltmak, evde bakım hizmeti vermek için yeni yaklaşımlar geliştiriliyor ve sağlık kişiselleşiyor. Bu yeni modellerin temel taşını ise kişisel sağlık kayıtları ve kişisel sağlık takip sistemleri oluşturuyor.

Tüm dünyada yaygın bir biçimde kullanılmakta olan kşisel sağlık takibi uygulaması Türkiye'de de başlıyor. Tekimed tarafından geliştirilen ve Intel işbirliğiyle hazırlanan mymediks Kişisel Sağlık Takip Sistemi, bugün Nişantaşı Sofa Otel'de düzenlenen toplantıyla basına tanıtıldı.

mymediks Kişisel Takip Sistemi, kişisel sağlık kayıtlarının oluşturulması, saklanması, izlenmesi ve paylaşılması amacıyla geliştirilmiş bir online servis. Ayrıca, USB Flash belleklerde kullanılmak üzere hazırlanmış bir versiyonu da bulunuyor. mymediks kullanıcıları, kişisel sağlık kayıtlarını kendileri oluşturabiliyorlar. Sağlık kayıtlarını izlemek ve güncellemek, kullanıcının kontrolü, kararı ve yetkisi dahilinde oluyor.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Tekimed Genel Müdürü Gülara Tırpançeker, mymediks sisteminin elektronik sağlık alanında önemli bir adım olduğuna dikkati çekerken, Tıp Bilişimi Derneği İstanbul Şubesi Başkanı ve Acıbadem Hastanesi Bilgi Sistemleri Grup Müdürü Kemal Kaplan, mymediks Kişisel Sağlık Takip Sistemi'nin Türkiye sağlık sektöründe önemli bir boşluğu doldurduğunu vurguladı. Kaplan, kişisel sağlık kaydı ve kişisel sağlık takibi uygulamalarının Türkiye'de de yaygınlaşmasıyla sağlık hizmetlerinin kalitesinin daha da artacağını ifade etti. Intel Genel Müdürü Çiğdem Ertem ise konu hakkındaki görüşlerini şu şekilde dile getirdi: "Her ne kadar Türkiye'de yaşlı nüfus oranı Batı ülkelerine kıyasla düşük de olsa, Türkiye'de kronik hastalık bakımı ile ilgili teknolojik çözümlerin şimdiden tasarlanması gerekiyor. Yurtdışındaki yerelleştirilmemiş çözümler, hem maliyetli oluyor, hem de çözüm odaklı olmuyor. Bugün ise biz tamamen donanım, yazılım ve servisleri yerli bir evde sağlık yönetim çözümünü paydaşlarımızla birlikte duyuruyoruz."

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun