Yaşam Tarzı 06 ARALIK 2012 / 17:45

Tea&Talk Buluşmaları'nın ikinci sezonu başladı

Avea Tea&Talk Buluşmaları'nın 2. sezonu başlarken, Avea bu sezon da Türk müzik sektörüne yön veren isimleri blog yazarlarıyla bir araya getirmeyi sürdürüyor. 

“Lambalıdan dijitale radyoculuğun evrimi”nin konuşulduğu buluşmanın konukları; ünlü radyo, televizyon program yapımcısı ve sunucu İzzet Öz ve Spectrum Medya Yayından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Karnaval.com yöneticisi Yalçın Birol oldu.

Türkiye’de yaklaşık 7 yıldır müziğe yatırım yapan markalardan biri olarak, müzik yazan bloggerların Avea’nın öncelikli iletişim kitlesi arasında yer aldığını belirten Avea Kurumsal İletişim Direktörü Füsun Feridun şu şekilde konuştu;
”Müzik alanındaki çalışmalarımız kapsamında, öncelikli olarak Avea Müzik Blogları Fikir Takımı’nı oluşturduk. Takıma üye olan blog yazarları ile sektörün değerli isimlerini de konuk ederek gerçekleştirdiğimiz “Avea Müzik Blogları Tea & Talk Buluşmaları”ndaki hedefimiz; müziği yazan, müzikle yaşayan ve paylaşımlarıyla kitleleri etkileyen blog yazarları ile Türk müzik endüstrisindeki gelişmeleri değerlendirmek, dünyadaki sektördeki trendleri paylaşmak, masaya yatırmak, müziği tüm yönleri ile ele alarak farklılık yaratabilecek fikirlerin filizlenmesini tetiklemek”Buluşmada konuşan radyoculuğun duayen ismi İzzet Öz radyoculuğa başladığı günlerle ilgili paylaştığı anektodda:
“TRT’de haftada bir gün yayın yaptığım dönemde her hafta dinleyicilerden içinde istek parçaların yer aldığı bir çuval mektup gelirdi. Şimdi Twitter’dan yapılan istekler o zaman mektup veya kartla gönderilirdi. Van’da çobanlık yapan bir dinleyicimden gelen kartta Jethro Tull’ın yorumladığı Bach’ın Bouree adlı parçasını istek yaptığını gördüm. Bu olay bana müziğin ne kadar evrensel olduğu gerçeğini gösterdi ve beni radyoculuk aşkına itti”

diye konuştu.

Eskiden çok kısa FM dalgalarıyla yapılan yayınlar olduğuna ve radyocuların bu kanalları arayıp bulduğuna değinen Öz, o dönemde ‘The Musical Computer’ adlı İngilizce bir program yaptıklarından ve dünyanın pek çok yerinden dinlenip, mektuplar aldıklarından bahsetti.

Spectrum Medya Yayından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Karnaval.com yöneticisi Yalçın Birol; dijital ve konvansiyonel radyoculuğu kıyaslayarak ruhun aynı hedeflerin farklı olduğundan bahsetti. Birol;
”Günümüzde herkesin müzik zevkine hitap eden ve son kullanıcının içeriğe en rahat şekilde ulaşabileceği müzik bankası şeklinde tasarlanmış platformlar ilgi görüyor. Artık müziğe internetten, Android telefonlardan ve Smart TV’lerden erişiyoruz. Eskiden faks vardı şimdi dinleyiciden gelen reaksiyonlar Twitter aracılığıyla herkes ile paylaşılıyor. Sosyal radyoculuğun başlangıcındayız”

şeklinde konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun