Yaşam Tarzı 01 AĞUSTOS 2011 / 13:27

Suçlu oyun değil, oyun başında geçirilen ‘uzun saatler’

İngiltere'de bir baba, uzun süre bilgisayar oyunu oynadıktan sonra ölen oğlu için bir baba kampanya başlattı. Hedefi oyunları kötülemek değil, uzun süre oyun oynamanın taşıdığı sağlık riskleri konusunda insanları bilinçlendirmek. BBC News haberine göre, 20 yaşındaki Chris Staniforth 12 saati aşkın süre konsolda oyun oynadı ve Mayıs ayında derin damar trombozundan (DVT) öldü. Babası David’e göre bu süreç, oyunla geçen uzun saatlerin tetiklediği bir durum. Zira DVT, uzun süre hareketsiz kalanlarda kendini gösteriyor ve pıhtıların ciğerlere ulaşması halinde öldürücü olabiliyor.

Bilgisayar kayıtlarına göre, Chris bazen Xbox’ında 12 saatten fazla online oyun oynuyordu. Ölüm nedenini araştıran yetkiliye göre, Chris’in vücudunda bir pıhtı oluştu ve bu pıhtı akciğerlerine yöneldi. Bu da pulmoner emboli olarak bilinen ölümcül damar tıkanıklığına yol açtı.

Staniforth, “Araştırmalarımın ardından gördüm ki masanın başında Xbox’ın önünde oturan Chris ile uzak mesafe uçuş arasında bir fark yok. Sürekli oturmak tehlike noktası demek. Chris de oynamayı severdi ve tüm gece bilgisayarın başında olurdu. Dünyanın her yanında milyonlarca insan saatlerce bu oyunları oynuyor ve risk büyük” diyor.

Staniforth’un amacı oyun konsollarını karalamak değil, konsol başında hareketsiz geçirilen saatlerle DVT riskinin artışına dikkat çekmek.

Öte yandan, Xbox’ın üreticisi Microsoft da yaptığı bir açıklamada, “Play Smart ve Play Safe gibi eğitim kampanyalarımızla insanları hep bilinçli oyun oynamaları için cesaretlendirmeye çalıştık. Oyunseverlere düzenli molalar vermelerini öneriyoruz” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun