Yaşam Tarzı 27 EKİM 2011 / 15:48

Steve Jobs ölmedi, markamızda yaşıyor

Türk’ün sivri(!) zekâsı, ABD’nin süper gücü Apple’a karşı patent savaşında… Bir tekstil şirketi, ‘Steve Jobs’ isminin patentini alıyor. Görünen o ki, pek yakında Jobs marka çorap ve boxer giyeceğiz.Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan ve geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Apple firmasının kurucusu Steve Jobs marka oldu. Bir tekstil firması, Apple’nin efsanevi CEO’su Jobs için kendi sektöründe marka başvurusunda bulundu.

Dünyaca ünlü isimleri için marka başvuru yapma furyası Türkiye’de hızla artarken özellikle buluş sahibi dâhiler rağbet görüyor. Adres Patent’in TPE (Türk Patent Enstitüsü) verilerine dayanarak verdiği habere göre; Albert Einstein, Leonardo Da Vinci, Newton, Edison, Celcius, Farabi, Darwin, Benjamin Franklin, Thales, Pisagor, Arşimet, Ömer Hayyam, İbni Sina, Aristo gibi birçok önemli buluş sahibi bilim adamı için Türkiye’de; tekstil, gıda, eğitim gibi sektörlerde marka başvurusunda bulunuldu.

Jobs spor marka olacak

Bu furyanın son örneği olan Steve Jobs ismini markalaştıran Cannur Tekstil, ‘Steve Jobs’ markasını spor giyim ürünlerinde kullanamaya hazırlanıyor. Firma sahibi Kamil Kürekçi, Jobs’ın büyük hayranı olduğunu ve öldüğünü öğrendiğinde onun adını kendi ürünlerinde de ölümsüzleştirmek istediğini dile getirerek; “Birçok ünlü isim farklı ürünlerde ölümsüzleşirken Steve Jobs gibi önemli bir dâhinin de bizim ürünlerimizin etiketinde yer almasını istedik” dedi. Şu sıralar yeni ürünleri için çalışmalara başlayan Cannur Tekstil firması, ‘Steve Jobs’ için ‘com.tr’ uzantılı domain adresini de almayı ihmal etmedi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında rahatsızlığı sebebiyle CEO koltuğunu meslektaşı Tim Cook’a devreden Jobs, 2004 yılından beri mücadele ettiği pankreas kanserine 5 Ekim tarihinde yenik düşmüştü.
YORUMLAR
Burak 27 EKİM 2011 / 16:56 0 0
Steve Jobs sevgisi mi? Yoksa ticari kaygı mı? Bu tekstil şirketi, ileride patenti satmayı planlıyor olmasın?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun