Yaşam Tarzı 04 MAYIS 2011 / 18:10

Spotify gözünü iTunes pazar payına dikti

Online müzik servisi Spotify, iTunes’un alternatifini yaratma hedefiyle Apple’ın karşısına çıktı. Şirket bu kapsamda iPhone ve iPad uygulamasının sunduğu birçok özel hizmetinin kapsamını ‘ödeme yapmayan’ üyelerini de içerecek şekilde genişletiyor.Spotify, müşterilerini kendi müzik koleksiyonlarını Apple sistemi yerine Spotify’a yüklemeleri konusunda cesaretlendiriyor. Analistler ise, iTunes’ın egemenliği ve Apple cihazları ile yakın entegrasyonu ışığında, bu servisin ne kadar etkili olacağını sorguluyor.

4 Mayıs’tan itibaren otomatik olarak yapılan update ile Spotify’ın hedefi, 10 milyon üyenin kullandığı tek müzik yönetim platformu olmak. Halen aylık 5-9,99 sterlin arasında aylık ücret ödeyenler, iTunes’tan kendi Spotify kütüphanelerine müzik parçalarını aktarabiliyor.

Bu seçenek şimdi tüm Spotify kullanıcılarına sunulacak. Bu yapının tüm kullanıcılarının yüzde 90’ını ücretsiz kullanıcılar oluşturuyor ve bu kullanıcılar yeni yapıdan ‘reklam-destekli’ sürümle yararlanabilecekler.

Eğer Spotify’ın planı işlerse, kullanıcıları tüm müzik parçalarını iPod’larına, iTunes gerekmeksizin senkronize edebilecek. Ayrıca kullanıcılar, Apple yazılımının hala izin vermediği ve WiFi yapılarında da senkronizasyon yapabilecek.

Bu girişim, söz konusu hizmette bir süre önce hayata geçen sınırlamaların yarattığı kızgınlığı söndürme çabası olarak gösteriliyor.
ETİKETLER : apple iPad iPhone itunes spotify
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun