Yaşam Tarzı 27 HAZİRAN 2011 / 13:38

Sony, Star Wars’u sonlandırıyor

Star Wars'ı George Lucas yarattı, Sony sonlandırıyor

"Star Wars Galaxies" oyunu Sony ile George Lucas arasındaki anlaşmanın 2012'de bitmesi nedeniyle 15 Aralık'ta kapatılacak. Kapatma kararının altında Sony'nin yaşadığı sıkıntıların yer almadığı 'ısrarla' açıklandı. Hoşça kal Obi Wan, görüşmek üzere Darth Vader...Star Wars evreninde 2011 yılının ilerleyen dönemlerinde sıkıntılı haberler gelecek gibi görünüyor. BBC’nin haberine göre, Sony yaptığı açıklamada, ‘Star Wars Galaxies’ online oyununun 15 Aralık’ta kapatılacağını bildirdi. Bu karar oyunculara e-posta ile ulaştırılırken, oyunu destekleyen forumlara ve internet adreslerine de mesaj olarak gönderildi. Sony bu kapatma kararının gerekçesi olarak, oyuncu sayısının azalması değil, Star Wars oyunlarını kullanma kontratının 2012 yılında bitecek olmasını gösterdi.

Bir diğer Star Wars oyunu olan ‘Bioware’s The Old Republic’ ise halen geliştiriliyor. Sony aynı zamanda ücretsiz ‘Clone Wars Adventures’ online oyununu da işletiyor. Öte yandan, Sony Online Entertainment'ın başındaki isim John Smedley, Sony’e yönelik son saldırıların veya oyuncu sayısındaki azalmanın bu kararda gerekçe olmadığının altını çizdi ve Sony’nin oyuncular için bir dizi olay yürüttüğünü, amacın ise oyunu mantıklı bir biçimde bitirmek olduğunu vurguladı. Sony’nin verdiği bilgiye göre, oyuna yönelik tüm ödemeler Ekim ayında bitecek. O andan itibaren kayıt olanlar ise en azından son birkaç haftayı ücretsiz oyun oynama fırsatı ile geçirecek.

2003 yılında oyunseverlerin beğenisine sunulan Star Wars GalaXies (SWG), yoğun bir ‘çok oyunculu oyun’ yapısını hayata geçirmiş, paylaşılan bir online ortamda binlerce oyuncu maceradan maceraya koşmuştu. Star Wars evreninde geçen oyun, ilk Death Star’ın yok edilmesini izleyen, ama İmparator’un da dönüşünden önceki olaylarla oynanıyordu. Oyuncular bir Jedi olmadan ve savaş alanında yer almadan önce 10 farklı uzaylıdan birinin formunu tercih ediyordu. 2003 Haziran’ında piyasaya çıkan oyun, o günden bu yana 1 milyondan fazla kopya sattı ve oldukça yaygınlaştı.

Ama oyuncu sayıları hızlı bir biçimde azalma sergiledi. Bunun en önemli sebebi; bazı oyun güncellemelerinin birçok oyuncuyu oyundan soğutması ve oyunun karmaşıklığını artırması oldu. O günden sonra, Sony de bu değişiklikleri hep bir ‘hata’ olarak tanımladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun