Yaşam Tarzı 20 EYLÜL 2011 / 10:30

Sony PSN koşullarını değiştiriyor

Kullanıcılar Sony'ye dava açamayacak

Sony, PlayStation Network (PSN) yapısında yenilediği kullanım koşulları bölümünde bazı haklarından feragat etmezlerse, onları sistemden uzak tutmaya hazırlanıyor. Kullanıcıların dava açma hakları ellerinden alınıyor.Japon devi, PSN’in kullanım koşulları bölümünü yeniledi ve kullanıcılar da tekrar sisteme girdiklerinde yeni koşulları onaylamak zorunda. 100 milyonu aşkın PSN kullanıcısının hesaplarına yönelik ‘haklama saldırıları’ zincirinden aylar sonra Sony,ilk kez önemli bir yaptırıma gitmiş oldu. Yine de önümüzdeki 30 gün içinde bu anlaşmaya katılmamak da mümkün.

Yeni koşulların en dikkat çekici maddesindeyse “oyunseverlerin bundan böyle herhangi yasal sorunu, bir dava açmadan önce Sony’nin seçeceği bir hakem ile çözmeye çalışması” hükmü yer alıyor.

“Bireysel Hakemlik Uygulaması” olarak tanımlanan bu yapıda, sorun çözüm süreçlerinde hakemlik veya mahkeme durumunda, bunun sadece bireysel bazda yönetileceği, bir sınıf veya emsal hamle olarak ele alınmayacağı belirtiliyor.

Dava açma hakkını sürdürebilmek için Sony’ye mektup göndermek gerekiyor

Yeniden yazılan kullanım şartları, yeniden sisteme girdiğinde oyuncuların karşısına çıkacak. Ama bazı kesimler, bu değişiklikleri kimin fark edeceğinin de sorgulanması gerektiği kanısında. Teknoloji haber sitesi The Register, bu yeni ve küçücük yazılmış kuralları kimin fark edeceğine dikkat çekiyor, sayfanın altında ‘Onay’ kutusuna kimin sorgulamadan tıklama yapacağını soruyor. Bu yeniliğe katılmak istemeyenler ise Sony’nin Los Angeles’taki merkezine bir mektup göndermek zorunda olacak. Bunu yaptıkları zaman, kullanıcılar bir hakem gerekmeksizin dava açma hakkını korumuş olacak. Ama kullanıcılar yeniliğe katılmama kararını işaretlemeden önce, yine de gelecek sefer hesaplarına girmek istedikleri zaman bu yeni koşulları onaylamaları onlardan beklenecek. Aksi halde online servisleri kullanamayacaklar.

PSN’nin 40 gün çevrim dışı kaldığı ve 77 milyon kullanıcı bilgilerinin çalındığı Nisan ayındaki saldırının ardından Sony, kolektif davalarla karşı karşıya kalmıştı ve bu durum, milyarlarca dolarlık bir maliyeti beraberinde getirmişti.

Şirketin online bilgisayar oyun servisi Sony Online Entertainment ve Sony Pictures da benzer saldırılara uğradılar ve 25 milyon ek hesap bilgisi daha çalındı. Buna ek olarak, Kanada’da bir Sony Ericsson internet sitesinden 2 bin tüketicinin kişisel bilgileri çalınırken, Yunanistan’da bir Sony Music Entertainment internet sitesinde 8 bin 500 kullanıcının verileri ele geçirildi. Bir süre sonra da Lulz Security, Sonypictures.com’a girdiğini açıkladı. O günden beri Sony de bu güvenlik açıkları için özür diliyor ve ikame paketleri sunmaya çabalıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun