Yaşam Tarzı 10 ŞUBAT 2012 / 17:08

Sony dünya fotoğraf ödülleri finalistleri belli oldu

171 ülkeden 112 bini aşkın katılım ile bu yılın da en geniş katılımlı fotoğraf organizasyonu olmayı başaran Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde final listesi açıklandı.

[caption id="attachment_43676" align="alignnone" width="455" caption="Pansiri Pikunkaew - Tayland"][/caption]

2012 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde son eleme adayları listesine kalanların isimleri 2 Şubat 2012 günü, Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından açıklandı. Yılın küresel fotoğraf etkinliği olarak adlandırılan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, yükselen yeni kuşak fotoğrafçılardan fotoğrafçılık sanatının kendini kanıtlamış usta isimlerine kadar dünyanın her yerinden en iyi fotoğrafların sunulduğu bir organizasyon olma özelliğini taşıyor.

171 ülkeden 112 bini aşkın katılım ile dünya çapında gitgide artan ilginin odağı olan 2012 yarışmasında final listesine kalan fotoğraflar dünyanın her yerinden olağanüstü yaşamların hikayelerini anlatıyor. Profesyonel yarışma, Fotoğraf Gazeteciliği ve Belgesel kategorisinde, Libya’daki savaş, Yunanistan ve Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz, Japonya’daki Fukuşima nükleer felaketi ve Kaddafi’nin düşüşü gibi küresel olaylara tanıklık eden çalkantılı bir yılın yansımalarını sunuyor.

Güzel Sanatlar ve Ticari kategorilerindeki liste ise İzlanda’da küçükbaş hayvancılık ile uğraşan küçük bir topluluk, Güney Çin’de pirinç hasatı, Polonya’da bir hac yolculuğu ve Şili’deki altın arayıcıları gibi konularla günlük yaşamın tam kalbine dokunuyor.

Bu yıl, tüm kategorilerdeki işlerin son derece kaliteli olduğunun altını çizen onursal jüri üyeleri, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin alışıldık isimleri dışında birçok yeni fotoğrafçıyı da keşfetme fırsatını yakaladı. Manuel Geerinck (Belçika), Lee Chee Wai (Çin), Alejandro Cartagena (Meksika), Irina Werning (Arjantin), Gwenn Dubourthoumieu (Kongo Cumhuriyeti) ve Simon Norfolk (İngiltere), finalistler arasına giren ve eleme listesine kalan fotoğrafçılar arasında yer alan yeni isimlerden sadece birkaçı.

[caption id="attachment_43675" align="alignnone" width="455" caption="Fulvio Pellegrini - Türkiye"][/caption]

Önceki yılların başarılı isimlerinden yarışmaya tekrar katılanlar arasında ise bu yıl üç kategoride finalist olan 2010 yılı Profesyonel Manzara kategorisinin birincisi Peter Franck (Almanya), 2011 yılı Profesyonel Çağdaş Meseleler kategorisi birincisi Javier Arcenillas (İspanya) ve ‘Bufalo Yarışı’ isimli nefes kesici ölçüde dramatik fotoğrafı ile 2011 yılında Açık Yarışma’yı kazanan Chan Kwok Hung (Hong Kong) yer alıyor.

Onursal Jüri Komitesi Başkanı W.M. Hunt, “Bir jüri üyesi olarak siz de tüm açık görüşlülüğünüzle fotoğrafın bugününe, geçmişine ve tüm mirasına duyduğunuz tutkuyu katıyor olursunuz. Yepyeni ve muazzam işler ile karşılaşmanın umut ve istediğini taşır, beklenmeyeni beklersiniz. Ödüller zengin ve muhteşem. Bu yıl seçilen çalışmaları sunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu Yaratıcı Direktörü Astrid Merget ise şunları ekledi: “Kategoriler arasında son eleme listesine kalan muazzam birikime bakmak gerçekten mutluluk verici. Profesyonel ödüller kapsamında harika sunuma sahip ve özgün çalışmalar sunulurken, Açık Kategorilerdeki fotoğraflar içerdikleri çeşitliliğin yanı sıra amatör grup içerisinde mükemmel beceriler ortaya koyuyor. İlk defa gerçekleştirilen Gençler Yarışmasında da, gelişmekte olan bazı olağanüstü yeteneklerle karşılaşmış olmaktan büyük bir zevk aldık.”

[caption id="attachment_43674" align="alignnone" width="455" caption="Peter Franck - Almanya"][/caption]

Fotoğrafçıların, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde final listesine kalması Dünya Fotoğraf Organizasyonu’ndan destek alabilecekleri anlamına geliyor. Bu destek, Nisan 2012’deki ödül töreni ile eş zamanlı olarak Londra’daki Somerset House’da gerçekleştirilecek özel sergide finale kalan fotoğrafçıların çalışmalarının sergilenmesini de içeriyor.

Profesyonel Yarışmadaki final listesi, saygın fotoğrafçılık danışmanı W.M. Hunt’ın başkanlığındaki Onursal Jüri Komitesi tarafından belirlendi. Bu yıl Açık Yarışmada yer alan çalışmalar ise Shutterstock ve Dünya Fotoğraf Organizasyonu’ndan (WPO) denetmenler ile Sony’den temsilcilerin yer aldığı bir ön seçim komitesi tarafından değerlendirildi. Gençler Yarışmasında liste WPO ve Sony seçim komitesi tarafından belirlendi.

Ödül Töreni 26 Nisan’da

Sony World Fotoğraf Ödülleri töreni ve gala yemeği bu sene 26 Nisan tarihinde, Londra’da Park Lane’de bulunan Hilton Hotel’de gerçekleştirilecek. Ödül kutlamaları bir defa daha, bir ay boyunca herkese açık farklı fotoğrafçılık etkinliklerini bir araya getirecek olan Londra’daki Dünya Fotoğraf Festivali sırasında gerçekleşecek. 27 – 30 Nisan tarihleri arasında Somerset House’da düzenlenecek olan Londra Dünya Fotoğraf Festivali’nin açılış haftası boyunca portföy incelemeleri, atölyeler, sempozyumlar düzenlenirken, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri birincilerinin eserlerinin yer alacağı sergiler 20 Mayıs 2012 tarihine kadar devam edecek. 2012 Ödülleri’nin Onursal Jüri Üyeleri ve sektörün uluslararası diğer uzmanları, festivaldeki etkinliklerden birçoğuna liderlik edecek.

Final listesine kalan profesyonel fotoğrafçılar ve jüri komitesini görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Onursal jüri komitesi

Jüri Başkanı: W. M. Hunt (ABD) Fotoğrafçılık Danışmanı.

Üyeler: Prix Pictet Direktörü Michael Benson (İngiltere), Wallpaper* Fotoğraf Direktörü James Reid (İngiltere), NOOR Genel Müdürü ve Ortağı Claudia Hinterseer (Hollanda).

Ek Jüri Üyeleri: Fotoğrafçı Jodi Bieber (Güney Afrika), Sunday Times Magazine Fotoğraf Direktörü Jon Jones (İngiltere), Art+Commerce Başkan Yardımcısı ve Kıdemli Temsilcisi Rebecca Lewis (ABD), Fotoğrafçı Prabuddha Dasgupta (Hindistan), Fotoğrafçı Shizuka Yokomizo (Japonya).

Her kategoride, jüri üyeleri finalist olarak en fazla üç fotoğrafçının yanı sıra son eleme listesi için de yediye kadar ek fotoğrafçı seçebildi. Finalistler arasından, birincilerin yanı sıra ikinci ve üçüncüler de seçilerek, 26 Nisan’da düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak.

Fotoğrafçılar alfabetik olarak sıralanmıştır.

FOTOĞRAF GAZETECİLİĞİ VE BELGESEL

Güncel Gelişmeler

Finalistler:

• Fernando Alfonso Brito Lizárraga (El Debate de Culiacan) Meksika

• Rémi Ochlik (IP3 Press) Fransa

• Donald Weber (VII PHOTO) Kanada

Eleme Listesine Kalanlar:

● Javier Arcenillas İspanya

● Fabio Bucciarelli İtalya

● Pietro Masturzo İtalya

● Giorgos Moutafis Yunanistan

● Goran Tomasevic İngiltere

Çağdaş Meseleler

Finalistler:

● Kasia Bielska Polonya

● Alessandro Grassani İtalya

● Gustavo Jononovich Arjantin

Eleme Listesine Kalanlar:

● Fransasco Giusti İtalya

● Sebastian Liste İspanya

● Ivor Prickett İrlanda

● Jose Luis Rodriguez Maldonado Kolombiya

● Natasha Shulte Ukrayna

● Anastasia Taylor-Lind İngiltere

● Donald Weber (VII PHOTO) Kanada

İnsanlar

Finalistler:

● Alejandro Cartagena Meksika

● Maja Daniels İsveç

● Simon Norfolk İngiltere

Eleme Listesine Kalanlar:

● Philippe Leroux Fransa

● Kerry Mansfield ABD

● Francesca Oggiano İtalya

● Huage Shang Çin

● Salvi Danés Vernedas İspanya

Spor

Finalistler:

● Pawel Kopczynski (Thomson Reuters) Polonya

● Andrew McConnell İrlanda

● Palmer + Pawel İngiltere

Eleme Listesine Kalanlar:

● Delfosse Colin Belçika

● Alvaro Deprit İtalya

● Mikhail Domozhilov Rusya

● Adam Pretty Avustralya

● Scott Robin Barbour Yeni Zelanda

● Robin Utrecht Hollanda

Doğa ve Vahşi Yaşam

Finalistler:

• David Chancellor (Institute) İngiltere

• Jacek Kusz Polonya

• Palani Mohan Hindistan

Eleme Listesine Kalanlar:

• Salil Bera Hindistan

• Terence du Fresne İsviçre

• Barbara Leven ABD

• Suren Manvelyan Ermenistan

• Tapash Paul Bangladeş

Kültür ve Sanat

Finalistler:

● Rob Hornstra Hollanda

● Anastasia Taylor-Lind İngiltere

● Mattia Vacca İtalya

Eleme Listesine Kalanlar:

● Javier Arcenillas İspanya

● Jacek Swierczynski Polonya

● Yannick Cormier Fransa

● Alvaro Deprit İtalya

● Susana Girón İspanya

● Davide Monteleone İtalya

● Andrea Santolaya İspanya

Ticari kampanya

Finalistler:

● Javier Arcenillas İspanya

● Peter Franck (Büro stoltenhoff) Almanya

● Laura Pannack İngiltere

Eleme Listesine Kalanlar:

● Michael Blann İngiltere

● Felipe Cantillana Şili

● Jan von Holleben Almanya

● Miguel Navarro İngiltere

● Michelle Siu Kanada

● Roberto Soares-Gomes Brezilya

● Daniele Testa İtalya

Seyahat

Finalistler:

● Jan Brykczynski Polonya

● Luis Henry Agudelo Cano Kolombiya

● Peter Franck Almanya

Eleme Listesine Kalanlar:

● Giancarlo Ceraudo İtalya

● Andrea Hamilton İngiltere

● Cristina De Middel İspanya

● Yurian Quintanas Nobel İspanya

● Gianluca Pulcini İtalya

● Lisa Wiltse ABD

Moda

Finalistler:

● Peter Franck Almanya

● Elizaveta Porodina Almanya

● Jayden Tang İngiltere

Eleme Listesine Kalanlar:

● Michelle Beatty İngiltere

● Susi Belianska İtalya

● Romano Decker Dejan Kutic Hırvatistan

● Filippo Del Vita İtalya

● Alice Pavesi İtalya

● Dasha Ketsko Ukrayna

● Frauke Thielking Almanya

GÜZEL SANATLAR

Mimari

Finalistler:

● Igor Chirikov Rusya

● David Ibernón Boria İspanya

● Simon Norfolk İngiltere

Eleme Listesine Kalanlar:

● Robin Broderick Kanada

● Riccardo Budini İtalya

● Tamas Bujnovszky Macaristan

● Alejandro Cartagena Meksika

● Paula Gortazar İngiltere

● David de Jong Hollanda

● Michael Joseph ABD

Portre

Finalistler:

● Lei Liu Çin

● Paolo Marchetti İtalya

● Irina Werning Arjantin

Eleme Listesine Kalanlar:

● Gwenn Dubourthoumieu Demokratik Kongo Cumhuriyeti

● Lavinia Parlamenti İtalya

● Johann Rousselot Fransa

● Javier Arcenillas İspanya

● George Mayer Rusya

Manzara

Finalistler:

● Rona Chang ABD

● Lee Chee Wai Malezya

● Mitch Dobrowner ABD

Eleme Listesine Kalanlar:

● Regis Boileau Fransa

● Ximena Etchart Arjantin

● Jeroen Hofman Hollanda

● Zhang Kechun Çin

● Matthias H. Risse Almanya

● Chaoliang Shen Tayvan

● Stephen Wilkes ABD

Natürmort

Finalistler:

● Renan Cepeda Brezilya

● Rena Effendi (INSTITUTE) Azerbaycan

● Helen Thompson İngiltere

Eleme Listesine Kalanlar:

● Michal Cole İngiltere

● Peter Franck Almanya

● Martina Geccelli İngiltere

● Miri Mor İsrail

● Song Nian Ang Singapur

● Gicheol Shin Kore Cumhuriyeti

Kavramsal

Finalistler:

● Manuel Geerinck Belçika

● Luis Mallo ABD

● Cristina De Middel İspanya

Eleme Listesine Kalanlar:

● Carlo D'Orta İtalya

● Photographer Hal Japonya

● Giuseppe Parisi İtalya

● Carlos Henrique Reinesch Brezilya

● Sanne Maloe Slecht Hollanda

● Frauke Thielking Almanya

● Patricia van de Camp Hollanda

Açık Yarışmada finale kalan fotoğrafçılar

Her kategoride, jüri üyeleri on fotoğrafa kadar seçim yapabildi.

Mimari

● Babul Bhatt Hindistan

● Patrice Carré Fransa

● Filippo Di Rosa İtalya

● Fabrizio Intonti İtalya

● Francisco Mendes Portekiz

● Rui Nunes İngiltere

● Fulvio Pellegrini İtalya

● José Ramón Montes İspanya

● Thai Son Huynh Vietnam

Kültür ve Sanat

● Dovile Dagiene Litvanya

● Levi Fanan Brezilya

● Kushal Gangopadhyay Hindistan

● Antonio Iubatti İtalya

● Sanket K Hindistan

● Klaartje Lambrechts Belçika

● Oliver Mezger Almanya

● Tan Nono Rahardian Endonezya

● Samanta Sollima İtalya

● Paul Störm Avustralya

Geliştirilmiş

● Alexandr Afonin Rusya

● Sandra Cifo ABD

● Paul Irving İngiltere

● Milan Makarskı Çek Cumhuriyeti

● Frank Martin Eisele Almanya

● Rodolfo Mejías Venezüella

● Jochen Resch Almanya

● Oren Shved İsrail

● Victor Vargas Villafuerte Kanada

● Antonios Vlachou Slovakya

Düşük Işık

● Elmar Akhmetov Kazakistan

● Edoardo Brotto İtalya

● Ignasi cunill İspanya

● Teng Hin Khoo Malezya

● Sergey Kochmak Rusya

● Christoph Krüger Almanya

● Belentsova Natalia Rusya

● Pansiri Pikunkaew Tayland

● Derrick Woo Hong Kong

● Heng Zee Kek Singapur

Tabiat & Vahşi Yaşam

● Nadav Bagim İsrail

● Anita Erdmann Kanada

● Handri Fitrido Endonezya

● Felicitas Frei İsviçre

● Giovanni Frescura İtalya

● Peter Krejzl Çek Cumhuriyeti

● Chan Kwok Hung Hong Kong

● William Lee ABD

● Kuntal Paul Hindistan

● Petar Sabol Hırvatistan

Panoramik

● Pramiga Aditya Endonezya

● Ionut Hrenciuc Romanya

● Istvan Nagy Hollanda

● Noel Plaszkó Macaristan

● Matthew Post Avustralya

● James Rider İngiltere

● Terry Soo Avustralya

● Ian Taylor İngiltere

● steve Williams İngiltere

● Denise Worden ABD

İnsanlar

● Victoria Bolshemennik İsrail

● Tommy Braxton İngiltere

● Thomas Dymond İngiltere

● Mehmet Fatih Yaldiz Türkiye

● Ana Gregoriè Slovenya

● Paul MacKinnon İngiltere

● Christine Pearl ABD

● Fulvio Pellegrini İtalya

● Zulkifli Thalib Endonezya

● Èãîğü Ëîáàíîâ Rusya

Gülümseme

● Ricky Alexander Endonezya

● Nguyen Duc Tri Vietnam

● Gerold Guggenbuehl İsviçre

● Arnold Jumpay Filipinler

● Anom Manik Agung Endonezya

● Kivera Mara Réunion

● Diana Mrazikova Slovakya

● Meghann Prouse ABD

● Nick Redman İngiltere

● Piotr Stasiuk Polonya

An

● Cemhan Biricik ABD

● Tobias Bräuning Almanya

● Samuel Chan Çin

● Andrzej Chrobot Polonya

● Alessandro Falco İtalya

● Don Horne İrlanda

● Johnny Joo ABD

● Gustavo Magnavacca Arjantin

● Greg Parker İngiltere

● Peter Prazenka Slovakya

Seyahat

● Krzysztof Browko Polonya

● Krzysztof Browko Polonya

● Marco Lachmann-Anke Almanya

● John Lai Teck Kee Malezya

● Carlos Macedonio Brezilya

● N S Ng Singapur

● Keith Pace Malta

● Suprijanto Suprijanto Endonezya

● George Turnbull İngiltere

● Malte Wittmann Almanya

Gençler Yarışmasında eleme listesine kalan fotoğrafçılar

Kültür

• Hanne Grannestad Norveç

• Lam Ka Ho Hong Kong

• Sahil Lodha Hindistan

• Merijn Mulder Hollanda

• Carolina Paltrinieri İtalya

• Adrian Pelegrin Bonet İspanya

• Kolyaskin Sergey Rusya

• Benedek Varga Macaristan

Çevre

• Alla Aliokhina Ukrayna

• Kolyaskin Sergey Rusya

• Thamyres Matarozzi Brezilya

• Adrian Pelegrin Bonet İspanya

• Bernard Pieterse Güney Afrika

• Imanuel Thallinger Avusturya

• Kazi Sudipto Bangladeş

• Kseniya Sovenko ABD

Portreler

• Tertious Alio Rusya

• Hadi Asgari İran

• Lidia K İngiltere

• Darya Kasyanova Rusya

• Samujjwal Sahu Hindistan

• Karina Sembe Ukrayna

• Kolyaskin Sergey Rusya

• Felicia Simion Romanya

• Marina Tkhorzhevskaya Rusya

• Berta Vicente İspanya