Yaşam Tarzı 02 TEMMUZ 2012 / 15:07

Sony bulut tabanlı oyun platformunu satın aldı

Sony Gaikai'yi 380 milyon dolara satın aldı

Bulut üzerinden oyun sağlayan, geçtiğimiz ay Samsung ve LG ile iş anlaşması gerçekleştiren Gaikai, 380 milyon dolar karşılığında Sony’nin oldu.Japonya’da yaşanan deprem ve Tsunami felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Sony, Kaliforniya’da kurulan bulut tabanlı oyun platformu Gaikai’yi 380 milyon dolara satın aldı.

Son olarak Benchmark Capital, TriplePoint Capital, Rustic Canyon Partners, Limelight Networks ve Intel Capital’den yatırım alan şirketin değeri ancak 45 milyon doları buluyordu. Buna rağmen geleceği bulut tabanlı oyunlarda göre Sony, geç kalmadan Gaikai’yi bünyesine kattı.

Geçtiğimiz ay önemli televizyon üreticileri Samsung ve LG’nin Gaikai ile anlaşarak bulut tabanlı oyunları televizyonlarına taşıdığını duyurmuştuk. Böylelikle Samsung ve LG, Sony’nin müşteri haline geldi. Gaikai’nin ayrıca Walmart.com, Best Buy ve The Game Group ile de anlaşmaları bulunuyor.

2008 yılında kurulan Gaikai, oyunların akıllı telefon, tablet ve televizyonlar üzerinde internet aracılıyla oynanmasına olanak tanıyor. Oyunları indirmeye ya da herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadan oyunlar her cihazda oynanabiliyor.

Sony’nin bu satın almayla PlayStation başta olmak üzere, tablet, akıllı telefon ve televizyonlarında önemli atılımlar yapması bekleniyor. Gaikai’nin en büyük rakibiyse HTC’nin desteklediği OnLive şirketi.
YORUMLAR
Burak 02 TEMMUZ 2012 / 15:21 0 0
Sony'nin bulut tabanlı oyun konusunda yeni bir adım atması güzel. Ancak umarım güvenlik tarafında geçtiğimiz yıl yaşadığı talihsiz olaydan dersini almıştır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun