Yaşam Tarzı 27 MAYIS 2011 / 17:36

Sony Asya ağını da açıyor, sistem eski haline dönüyor

Sony’nin PlayStation Network’ü (PSN), Asya’da 28 Mayıs’ta yeniden kullanıma açılacak. Milyonlarca oyunseverin kişisel bilgilerinin ortaya çıkmasına neden olan güvenlik açığının ardından Asya, yapının yeniden hayata geçirileceği en son nokta olacak.BBC News haberine göre, Asya’da bu yapının yeniden hayata geçirilmesi, Sony’nin yetkililere ‘veri korumak için gereken adımları attığını gösterme çabası’ nedeniyle ertelenmişti. Bu adımın ardından Sony, Asya kullanıcılarına bir kimlik koruma servisi sunmayı planladığını da söyledi.

Sony 20 Nisan’da kullanıcı hesaplarının hacker’lar tarafından ele geçirildiğini keşfettikten sonra PlayStation ağını kapattı. 100 milyonu aşkın kullanıcının kredi kartı gibi detaylı kredi kartı bilgilerinin bu açıkta alındığı sanılıyor. Kuzey Amerika ve Avrupa dahil olmak üzere PSN’e sınırlı erişim 16 Mayıs’ta düzeltildi. İlk etapta düzeltilen servisler oyun, sohbet ve müzik oldu. Ama kullanıcılara oyun veya diğer dijital yüklemeler için kredi kartı kullanma izni verilmedi.

Sony kullanıcılarına özür paketi sunuyor

PSN’in kapalı olduğu dönemde Sony, korumayı artırmak ve bir güvenlik açığını önlemek için güvenlik firmalarıyla çalıştığını açıkladı. Oyunseverlerin servis ve veri kaybını karşılamak isteyen Sony, bunun için onlara bir özür paketi de sunuyor. Bu paketin Avrupa sürümünde bazı ücretsiz oyunlar, içeriği kullanmak için ekstra günler ve 12 aylık bir kimlik koruma programı yer alıyor.

Öte yandan, aşnı zamanda diğer birçok Sony internet sitesi de hacker’ların saldırılarına maruz kaldı. Kanada’da bir Sony Ericsson internet sitesinden yaklaşık 2 bin tüketicinin kişisel verileri çalındı. Yunanistan’da bir Sony Music Entertainment internet sitesinden de 8 bin 500 kullanıcının verileri ele geçirildi.
ETİKETLER : PSN Sony
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun