Yaşam Tarzı 06 AĞUSTOS 2009 / 13:46

Software AG 40. yılını kutluyor

2009'da 40. yılını kutlayan Software AG, 50. yaşına yelken açtı.

2009'da 40. yılını kutlayan Software AG, 50. yaşına yelken açtı.


Kurumsal altyapı yazılımı alanında çözüm üreten Software AG, 30 Mayıs'ta 40. yılını kutladı. Şirket, 1969 yılında Darmstadt'da kuruldu. Bugün bağımsız bir yazılım sektörünün kurulmasına yardımcı olan şirketin toplam piyasa değeri 1,4 milyar avroyu buluyor. Software AG, kuruluşundan bu yana müşteri merkezli yenilikçi teknolojiler geliştirerek ve dünyanın en büyük BT pazarlarına odaklanarak başarı kazandı.

2009, aynı zamanda, Software AG hisselerinin Frankfurt Borsası'nda satışa çıkmasının 10. yıldönümünü temsil ediyor. Software AG'nin halka arzı, o dönemde bir yazılım şirketi tarafından gerçekleştirilmiş en büyük halka arz olmuştu. Şirket, kurumsal süreç yazılımında bağımsız pazar lideri olarak yenilikçi teknoloji geliştirmede beşinci on yılına adım atıyor.

Software AG, 30 Mayıs 1969'da 3 çalışan ve 3.068 avro (6.000 mark) sermayeyle kuruldu. Şirket, çok geçmeden ilk ürünü Adabas'ı pazara sürdü. Bu ürün, ilk günden bu yana dünyanın en hızlı veri yönetimi sistemlerinden biri olarak biliniyor. Software AG, yıllar boyunca, ilk entegrasyon teknolojilerinden XML teknolojisine ve günümüzün Servis Odaklı Mimari ve iş süreci teknolojilerine kadar her tür teknolojinin geliştirilmesinde öncü oldu.

Software AG, en önemli ürünü Adabas'ı pazara ilk sürüldüğü yıl içinde, 1972'de, ABD'de de satışa sundu. Şirketin Japonya'dan yönetilen Asya operasyonları 1974'te başladı ve bu girişimi kısa zamanda Avrupa, Meksika ve Avustralya'daki ofisler takip etti. Şirketin tarihindeki diğer önemli olaylar arasında 1992 yılında Software AG Vakfı'nın kurulması, 1999 yılında Software AG'nin Frankfurt'ta halka arzı ve 2007 yılında ABD'de webMethods firmasının satın alınması yer alıyor. Bu anlaşma, ABD'de Avrupalı bir firma tarafından son 15 yılda ve yalnızca yazılım alanında yapılmış ilk satınalma olarak dikkat çekti.

Software AG CEO'su Karl-Heinz Streibich, konu hakkında şunları söyledi: "Yazılım sektörü, son 40 yılda hepimizin yaşamında büyük ve olumlu bir etkiye sahip oldu. Software AG'nin bu gelişmede önemli bir rol oynamasından dolayı gurur duyuyorum. Yazılımda yenilik ve gelişme hızının azaldığını düşünmüyorum ve önümüzdeki 40 yılın en az son 40 yıl kadar verimli geçeceğine inanıyorum."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun