Yaşam Tarzı 12 TEMMUZ 2011 / 15:03

Şikeciler yalan makinesine bağlanacak

Ülkemizin son dönemdeki tüm gündemini işgal eden ‘futbolda şike’ tartışmalarının benzerini yaşayan Güney Kore, çareyi olaylara adı karışan oyuncuları yalan makinesine bağlamakta buldu.Son günlerde başımızı hangi yöne çevirsek şike soruşturması ve ardından ortaya çıkabilecek yaptırımlar çıkıyor. Güney Kore de son zamanda ülkenin önde gelen futbolcularının isimlerinin karıştığı iddia edilen şike skandalıyla çalkalanıyor.

K-League’de yaşanan skandal sonrasında futbolcuların doğru söyleyip söylemediklerini anlamak için yalan makinesine bağlanmalarına karar verildi. Bugüne kadar 46 futbolcu ve 11 kişi ceza alırken geçtiğimiz yıl 15 maçta karşılaşılan şike nedeniyle 10 futbolcuya ömür boyu futboldan men cezası verildi.

Ülkede futbolcuların asgari ücreti yıllık 11 bin dolar civarında seyrediyor. Bu rakam bizim için yüksek gibi görünse de Güney Kore’deki yıllık gelirin yarısında daha az.

Şike soruşturması ülkede yalan makinesiyle devam ediyor. Türkiye’de de sıcak gelişmeler yaşanırken yalan makinesi belki bizim soruşturmalarımızda da seçenek olarak kullanılabilir.