Yaşam Tarzı 12 TEMMUZ 2011 / 15:03

Şikeciler yalan makinesine bağlanacak

Ülkemizin son dönemdeki tüm gündemini işgal eden ‘futbolda şike’ tartışmalarının benzerini yaşayan Güney Kore, çareyi olaylara adı karışan oyuncuları yalan makinesine bağlamakta buldu.Son günlerde başımızı hangi yöne çevirsek şike soruşturması ve ardından ortaya çıkabilecek yaptırımlar çıkıyor. Güney Kore de son zamanda ülkenin önde gelen futbolcularının isimlerinin karıştığı iddia edilen şike skandalıyla çalkalanıyor.

K-League’de yaşanan skandal sonrasında futbolcuların doğru söyleyip söylemediklerini anlamak için yalan makinesine bağlanmalarına karar verildi. Bugüne kadar 46 futbolcu ve 11 kişi ceza alırken geçtiğimiz yıl 15 maçta karşılaşılan şike nedeniyle 10 futbolcuya ömür boyu futboldan men cezası verildi.

Ülkede futbolcuların asgari ücreti yıllık 11 bin dolar civarında seyrediyor. Bu rakam bizim için yüksek gibi görünse de Güney Kore’deki yıllık gelirin yarısında daha az.

Şike soruşturması ülkede yalan makinesiyle devam ediyor. Türkiye’de de sıcak gelişmeler yaşanırken yalan makinesi belki bizim soruşturmalarımızda da seçenek olarak kullanılabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun