Yaşam Tarzı 28 ARALIK 2011 / 16:23

Samsung'un yeni tasarımı MacBook Pro'ya kafa tutuyor: Samsung Series 7 Chronos Türkiye'de

Samsung büyük oynuyor: Chronos 7 Türkiye'de

Samsung, yeni nesil performanslı Samsung 7 Serisi Chronos dizüstü bilgisayarın 15 inçlik sürümünü Türkiye'de satışa sunduğunu açıkladı. Ürün beraberinde getirdiği yenilikçi özellikleri ve MacBook Pro'ya kafa tutan tasarımıyla göz dolduruyor. Samsung Türkiye, düzenlediği basın toplantısıyla yeni nesil üst uç performans dizüstü bilgisayarı Chronos 7'yi gün ışığına çıkardı. Türkiye'de 15 inç sürümü 1649 dolar + KDV fiyatla satışa çıkan ürün, tasarımı ve performansıyla dikkat çekiyor.

Ürün Intel Core i7 işlemci, 8 GB sistem belleği, 750 GB sabit disk gibi bileşenlerden oluşan yüksek konfigürasyonu alüminyum kaplama, aydınlatmalı klavye ve 8 saate varan pil ömrü gibi gayet etkileyici bir fonksiyon seti içinde kullanıcısına ulaştırıyor. Ürünün tasarım konusundaki yaklaşımında son derece etkileyici detaylar var. Örneğin klavye aydınlatmasında tuşların kenarından sızan ışık bile sanki tasarımın bir öğesi gibi konumlandırılmış. Kullanılan malzeme kalitesi, ekran parlaklığı ve ergonomik kıvrımlar kullanıcı üzerinde gayet sağlam ve kaliteli bir izlenim bırakıyor.

Ürün, diğer çoğu dizüstü bilgisayara kıyasla daha aydınlık ekran ve açılışı hızlandırmak üzere işletim sistemi öğelerini kendi üzerine alan ExpressCache adlı bellek tabanlı tampon alanı gibi fonksiyon ve performansa dayalı diğer bazı detayları da içeriyor. Böylece dizüstünün ilk açılış ve uyanma sürelerinin normale göre önemli oranda iyileştirildiği belirtiliyor.Ayrıca Samsung, yeni kullanmaya başladığı ve Chronos serisine de uyarladığı yeni pil teknolojisi sayesinde 1.500 şarjdan sonra bile pil kapasitesinin yüzde 80'inin kullanılabileceğini belirtiyor.

2011'de pazar payı yüzde 11, 2015'te beklenti yüzde 15

Samsung Electronics Türkiye Dizüstü Bilgisayarlardan Sorumlu Ürün Müdürü Burak Pamir, yeni 7 serisi Chronos dizüstü bilgisayar ile ilgili olarak şunları söyledi: “9 serisi dizüstü bilgisayarların büyük başarısından sonra dizüstü ürün yelpazemizi 7 serisi ile genişletiyoruz. 7 serisi Chronos ile kullanımı daha kolay ve hızlı hale getirerek bireysel bilgisayar deneyimi güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

[caption id="attachment_40528" align="alignnone" width="455" caption="Samsung Dizüstü Bilgisayarlardan Sorumlu Ürün Müdürü Burak Pamir"][/caption]

Samsung'un dizüstü bilgisayarların son 3 yıldaki hızlı yükselişine de değinen Pamir, "Son 3 yıldır tüketicilere sunduğumuz aydınlık ekranlar, hızlı açılışa yönelik sunduğumuz özellikler, ince çerçeve yaklaşımı, ada klavyeyi en düşük seviye ürünlerden itibaren standart olarak ürünlerimize entegre etmemiz ve ürünlerimizde kullandığımız yüksek kapasiteli piller sayesinde tercih edilen bir marka haline dönüştük. Türkiye'de 2011 yılı itibariyle yüzde 11 olan dizüstü pazar payımızı 2012'de yüzde 15'e taşımayı hedefliyoruz" dedi.

Netbook pazar payı serbest düşüşte, Türkiye'de tükeniş 1,5 yıl sürer

Sorduğumuz bir soru üzerinde Samsung'un netbook konusundaki stratejisini de değerlendiren Pamir, "Dünya genelinde Samsung'un netbook üretimini durduracağına dair haberler var. Türkiye'de 1 yıl önce yüzde 22 olan netbook pazar payı son 5-6 ayda yüzde 13'e geriledi. Fakat bu Türkiye için yine de yüksek bir talep oranına işaret ediyor. Dolayısıyla Samsung Türkiye olarak en az 1-1,5 yıl daha netbook sınıfı ürünleri pazara sunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Samsung'dan BTnet.com.tr okurlarına mesaj var!

Toplantıda Samsung Electronics Türkiye Dijital Pazarlama Müdürü Ömer Suner'den 2011 yılı değerlendirmesi ve 2012 yılındaki beklentilerine dair birkaç cümle almayı da ihmal etmedik.

Ömer Suner'in BTnet.com.tr'ye özel açıklamasını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q2QUO_02uCA[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun