Yaşam Tarzı 25 KASIM 2015 / 12:00

Sağlık verilerini takip eden dövmeler gerçek oluyor

Chaotic Moon şirketinin tasarladığı giyilebilir teknolojiyi derinize taşıyan dövmeler, tüm sağlık verilerinizi takip ediyor.

Teksaslı bir yazılım tasarımı ve geliştirme şirketi “Chaotic Moon” dövmeyi giyilebilir teknolojiyle buluşturuyor. İletken boyalardan ve devrelerden yapılan teknolojik dövmeler, hem estetik bir görüntü oluşturuyor. Hem de kişisel sağlık verilerini topluyor. Giyilebilir teknoloji pazarı her geçen gün yeni birçok ürünle hızla büyürken, en çok dikkat çeken teknolojik ürünlerin ise sağlıkla ilgili olduğu görülüyor.  Vücut ısını, nabzı ve vücut sıvı yüklemelerini takip edebilen teknolojik dövmeler ise, bedeninizdeki sağlık verilerini gerçek zamanlı topluyor.

Sensörlerin arasına iletken mürekkepler kullanılarak tasarlanan dövmelerde, dövme mürekkebi yerine, iletken mürekkep kullanılarak devreler arası iletişim sağlanıyor. Herhangi bir kalıcılığı bulunmayan dövmeler; vücut ısını, stres kaynaklı terlemeyi, nabız seviyesini ve sıvı yükleme seviyesini tespit ederek, bu bilgileri Bluetooth ile paylaşıyor.  Henüz daha prototip aşamasında olan teknolojik dövmeler, sağlık sektöründe giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımına büyük bir ivme kazandıracak gibi gözüküyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun