Yaşam Tarzı 25 KASIM 2015 / 12:00

Sağlık verilerini takip eden dövmeler gerçek oluyor

Chaotic Moon şirketinin tasarladığı giyilebilir teknolojiyi derinize taşıyan dövmeler, tüm sağlık verilerinizi takip ediyor.

Teksaslı bir yazılım tasarımı ve geliştirme şirketi “Chaotic Moon” dövmeyi giyilebilir teknolojiyle buluşturuyor. İletken boyalardan ve devrelerden yapılan teknolojik dövmeler, hem estetik bir görüntü oluşturuyor. Hem de kişisel sağlık verilerini topluyor. Giyilebilir teknoloji pazarı her geçen gün yeni birçok ürünle hızla büyürken, en çok dikkat çeken teknolojik ürünlerin ise sağlıkla ilgili olduğu görülüyor.  Vücut ısını, nabzı ve vücut sıvı yüklemelerini takip edebilen teknolojik dövmeler ise, bedeninizdeki sağlık verilerini gerçek zamanlı topluyor.

Sensörlerin arasına iletken mürekkepler kullanılarak tasarlanan dövmelerde, dövme mürekkebi yerine, iletken mürekkep kullanılarak devreler arası iletişim sağlanıyor. Herhangi bir kalıcılığı bulunmayan dövmeler; vücut ısını, stres kaynaklı terlemeyi, nabız seviyesini ve sıvı yükleme seviyesini tespit ederek, bu bilgileri Bluetooth ile paylaşıyor.  Henüz daha prototip aşamasında olan teknolojik dövmeler, sağlık sektöründe giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımına büyük bir ivme kazandıracak gibi gözüküyor.