Yaşam Tarzı 30 HAZİRAN 2011 / 09:54

Sadece Commodore 64 değil, eski dost Amiga da geri dönüyor

Bundan birkaç ay önce yeni nesil Commodore bilgisayarın detaylarını paylaşan Commodore USA, şimdi de Amiga'yı yeniden hayata döndürmek üzere çalıştığını açıkladı. Commodore ve Amiga, ilk kişisel bilgisayarlarıyla 80'li yıllarda tanışanların aklında yer eden ölümsüz markalar olarak zihinlere kazındı. Bu efsanevi bilgisayarları üreten şirket 90'ların ortasında iflas edip kişisel bilgisayar alanından çekildi, ama Amerika'da Commodore marka haklarını satın alan Commodore USA adlı bir şirket bugünlerde bu efsaneyi devam ettirmek için bir hareketlenme içinde.

Commodore USA'nın yaptığı iş, eski Commodore kasaları içine günümüzün çağdaş bilgisayar sistemlerini oluşturan donanımları yerleştirerek Commodore programlarını da çalıştırabilen emülasyon yazılımlarını da üzerine ekleyip satmaktan ibaret. Böylece nostaljik görünümlü, her ihtiyacınıza yetişen, gerek duyduğunuzda eski bilgisayarınız için yazılmış uygulamaları da çalıştırabilen bilgisayarlara sahip oluyorsunuz.

[caption id="attachment_29421" align="alignleft" width="270" caption="Yeni Amiga 1000 modeli. Pek de eskisine benzemiyor."][/caption]

İşte şirket, geçtiğimiz aylarda duyurduğu yenilenmiş Commodore 64 modelinden sonra şimdi de yenilenmiş Amiga modellerinin hazırlığında olduğunun sinyallerini verdi. Gerçi yenilenmiş Amiga serisinde eski modellerin kasalarının kullanılmaması biraz hayal kırıklığı yaratıyor ama olsun, çaba çabadır.

Yeni Amiga serisi 1000, 2000 ve 3000 olarak isimlendirilen 3 farklı konfigürasyonda gelecek. Amiga 1000'in hem bilgisayar, hem ev eğlence sistemi olarak kullanılması öngörülüyor. Amiga 2000, genişleme seçenekleri ve ortalama konfigürasyonuyla en ideal seçenek olacak gibi duruyor. Amiga 3000 ise serinin tutkunlarına serinin en yüksek bilgi işlem gücünü ve genişleme olanaklarını sunacak. Sistemler, açık kaynaklı Amiga geliştirme platformu olan AROS ve bileşenlerini destekleyecek.

Ürünün ne zaman piyasaya çıkacağıyla ilgili olarak şimdilik net bir bilgi mevcut değil. Gelişmeleri http://www.commodoreusa.net/ adresinden takip edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun