Yaşam Tarzı 15 ŞUBAT 2010 / 07:42

Saç telinden 4 bin yıllık portre

Donmuş saçtaki genlerin analizi sonucu 4 bin yıl önce yaşamış bir insanın portresi çizildi.

Donmuş saçtaki genlerin analizi sonucu 4 bin yıl önce yaşamış bir insanın portresi çizildi.


Kopenhag Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bir tutam donmuş saçtan yola çıkarak 4 bin yıl önce yaşamış bir Sakkak yerlisinin DNA bilgilerinin büyük bir kısmına ulaşmayı başardı. Böylece yeni bilgiler ışığında ‘eski insanın' dış görünüşü hakkında bilgiler netleşmiş oldu ve ortaya 4 bin yıl önce yaşamış bir insanın ‘portresi' çıktı. Çizime bakılırsa, araştırmacıların ‘Inuk' adını verdiği kişi ‘kellik riskiyle' de karşı karşıyaymış.

Uzmanlar tarafından DNA bilgileri üzerinde yapılan analizlere göre Inuk'un göz rengi kahverengi, saçları uzun ve koyu renkli, kan grubu A pozitif ve ten rengi koyuydu.

Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, Inuk'ın DNA'sı Kuzey Kutbu'nda günümüzde yaşayan insanlarının DNA bilgileriyle de kıyaslandı. Sonuçlar, Inuk'ın Sakkak halkına mensup atalarının Sibirya'dan 5 bin 500 yıl önce göçtüğünü gösteriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun