Yaşam Tarzı 27 TEMMUZ 2014 / 09:52

Rusya Tor’a savaş açtı

Rus İçişleri Bakanlığı, Tor kullanarak anonim kalan kullanıcıların yakalanması için geliştirilecek teknoloji karşılığında 110 bin dolardan fazlasını ödemeye hazır.The Russian Times’ta yer alan habere göre, Rus İçişleri Bakanlığı Tor ağını kullananların kimliğini ortaya çıkaracak teknoloji için 3,9 milyon ruble (yaklaşık 110 bin dolar) ödemeyi taahhüt etti. Şifreli bir ağ sunarak kullanıcıların herhangi bir kişi tarafından kimliğinin anlaşılmamasını sağlayan Tor, özellikle Gezi olayları sırasında ülkemizde, NSA skandalı sonrasında ABD'de yoğun bir şekilde kullanılmıştı.

Bakanlığın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, Tor ağındaki kişilerin belirlenmesiyle ilgili yarışmaya sadece Rus vatandaşları ve şirketlerinin katılmasına izin veriliyor. Rusların yarışmaya katılmak için 195 bin ruble (yaklaşık 5 bin 555) ödeme yapması gerektiği belirtilirken kazananın 20 Ağustos’ta açıklanacağı belirtildi.

Rus İçişleri Bakanlığı daha önce de herhangi bir kimlik gizleyici yazılımın şifresini çözmek için bir yazılım satın almış ancak sonrasında anlaşmayı iptal etmişti.

Ülkedeki anonim kullanıcılara karşı yürütülen çalışmalar bununla da kalmıyor. Bu Nisan ayında Rusya’da çıkan bir yasayla 3 bin takipçiden fazlası bulunan Blogger’ların kimliklerini hükümete, dolayısıyla polise açıklamaları zorunlu kılındı. Bu durum da kullanıcıların daha fazla Tor ağı üzerinde gezinmelerine sebep oldu.

NSA ve GCHQ da Tor’u kırmaya çalışmıştı

Rusya’nın bu girişimlerinin yanı sıra dünyanın başka yerlerinde de benzer çalışmalar yürütülüyor. Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı belgelere göre, NSA ve GCHQ defalarca Tor’daki kullanıcıların anonimliğini ortadan kaldırmaya çalışmış. Bununla birlikte çocuk pornografisine karşı olduğu söylenen bir araştırmada FBI’ın, Firefox tarayıcıların açığını kullanarak Tor kullanıcılarını açığa çıkarmaya çalıştığı belirlenmişti.

Bir süre önce de Tor ve diğer kimlik gizleme yazılımlarının çalışması için kişisel bilgisayarlara yüklenen işletim sistemi TAILS üzerinde açıklar bulunduğu ortaya çıkmıştı. Tor Project de yer alan geliştiriciler bu açıkların giderilmesi için çalışıldığını açıklamıştı.

Tor için https://www.torproject.org/

Tails için https://tails.boum.org/
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun