Yaşam Tarzı 25 OCAK 2016 / 10:09

Robot zeka küpünü 1,019 saniyede çözüyor

Bir dönem popüler olan rubik küp, dünya çapında milyonlarca kişinin elinden düşmeyen zekâ oyununda biri.

İnsan kullanıcılar dışında, robotlarla da rubik küp konusunda çalışmalar yapılıyor. Dünya çapında yapılan rubik küpü tamamlama yarışlarında, iki İngiliz mühendisin hayata geçirdiği üçüncü nesil LEGO robot, 3,253 saniyeyle rubik küpü en hızlı çözen robot unvanını kaparak, insanların rekorunu geçmişti.

Yazılım mühendisleri Jay Flatland ve Paul Rose hayata geçirdikleri robot ile dünya rekorunu kırmak için kolları sıvadı. Ürettikleri olağanüstü robot, rubik küpü 1,019 saniyede çözebiliyor. Daha önce iki İngiliz mühendisin hayata geçirdiği LEGO robot, “rubik küpü en hızlı çözen robot” unvanını 2, 234 sanineyle kaptırmış gibi gözüküyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun