Yaşam Tarzı 06 EYLÜL 2012 / 16:26

Riot Games bilgisayar oyunlarını spor dalına çevirmeyi amaçlıyor

Bilgisayar oyunlarını spor dalına çevirmeyi amaçlıyor

Riot Games, ASUS ve Logitech sponsorluğunda gerçekleşecek olan League of Legends turnuvasıyla oyun severlere 40 bin liralık ödül dağıtacak.

Yurtdışındaki e-spor kültürünü Türkiye'de de geliştirmeyi amaçlayan Riot Games, zaman geçirme aracı olarak görünen oyunların aslında bir spor dalı olduğunu para ödüllü turnuvasıyla kanıtlamayı amaçlıyor. Şirket, 15 Eylül’de başlayacak League of Legends elemelerinden birinci olarak çıkan 8 takımı 5-7 Ekim tarihlerinde GameX’te yapılacak olan tanıtımda final mücadelesi için buluşturuyor. 15 Eylül’de başlayıp 30 Eylül’de bitecek olan maratonda birinci olan sekiz takım, 5 Ekim Cuma günü başlayacak olan çeyrek final maçlarıyla GameX’te karşılaşacak.

Bir sonraki aşamaya  geçen takımlar, "Double Elimination-Best Of  3" formatındaki turnuvada şampiyonluğu elde etmeye çalışacak. Birinci olan takım 10 bin liralık para ödülünün yanı sıra Asus’tan dizüstü bilgisayar ve Logitech’ten hediyeler kazanırken, ikinci olan takım 5 bin liralık para ödülü ve Logitech’ten hediyelerin sahibi oluyor. Üçünü olan takımı ise 2.500 liralık para ödülünün yanı sıra Logitech’ten hediyeler kazanacak.

Katılımcılar, “online” ve “offline” olmak üzere iki farklı şekilde elemelere katılabilecek. Ev rahatlığında turnuvaya katılmak isteyen oyuncular, kendileri için hazırlanan  ESL ve Efsaneler Ligi adresleri üzerinden elemelere katılabilecekler. Turnuvada kazandığı zaferleri etrafındaki herkesle paylaşmak isteyen oyuncular içinse İstanbul, İzmir ve Ankara’da belirlenen internet kafeler de turnuva mekanları arasında yer alacak. Yapılacak elemelerde East ve West sunucularından birer şampiyon takım GameX’teki finallere katılma şansı yakalayacak. Riot Games, GameX’e İstanbul dışından katılacak oyuncuların ulaşımını ve konaklamasını da karşılayacak.

Turnuva formatıyla ilgili detayları Riot Games’in resmi sitesi olan tr.leagueoflegends.com adresindeki forumlardan öğrenmek ya da iletisim@riotgames.com adresinden ulaşmak mümkün.

Turnuvaya katılmak isteyenler ESL ve Efsaneler Ligi adreslerinden daha fazla bilgi alıp, kayıt olabilirler.

İnternet kafe turnuvalarının olacağı tarih, şehir ve kafeler

15 Eylül İstanbul Gamekstra

15 Eylül İzmir Milky GameArea

22 Eylül Ankara Chatlak Cafe

22 Eylül İstanbul Beşiktaş Adeks

29 Eylül İstanbul Kadıköy Adeks
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun