Yaşam Tarzı 20 AĞUSTOS 2010 / 13:24

RIM tablet bilgisayarında askeri araç teknolojisi kullanacak

BlackPad'lerde kullanılacak işletim sistemi QNX yazılım şirketi tarafından sağlanacak.

BlackPad'lerde kullanılacak işletim sistemi QNX yazılım şirketi tarafından sağlanacak.


Research in Motion (RIM) piyasaya süreceği tablet bilgisayarında hangi işletim sistemini kullanacağını ortaya çıkarıyor.

Bloomberg'in haberine göre, QNX yazılım şirketi BlackPad'lerin işletim sistemini sağlayacak. QNX, BMW markalı otomobillerin ses sistemlerini ve Carnegie Mello Üniversitesi'nde geliştirilen askeri araçlardaki yön bulma platformlarını da üretiyor.

Cisco, General Electric ve Caterpillar gibi markalarla geniş yelpazede çalışan Hint yazılım şirketinin RIM'in diğer projelerinde de yer alabileceği konuşuluyor. BlackBerry 6 işletim sistemi yerine QNX'den farklı bir işletim sistemi istenmesinin sebebi ise tam olarak bilinmiyor. Sadece QNX'in işletim sisteminin daha basit ve daha hızlı olacağı bilgisi mevcut.

RIM bu hamlesiyle bağımsız yazılım üreticilerini cihazlarına uygulama üretmesi için heveslendirmeyi hedefliyor. Zira QNX şirketinin oldukça geniş yelpazede bağımsız yazılım geliştiricilerle ilişkisi olduğu biliniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun