Yaşam Tarzı 18 AĞUSTOS 2011 / 11:35

Reha Muhtar tarzı haberciliği filtreleyen makine yaptılar

Reha Muhtar tarzı haberciliğe filtre geliyor

Anlamsızca tekrarlanan içi boş magazin haberlerinden, sürekli tekrar ısıtılıp önünüze koyulan konulardan veya 2 dakikada bir bam güm ekrana vuran "Az sonra!" patlangaçlarından bunalanlar için harika bir filtre cihazı üretildi. Üstelik bunu evde kendiniz bile yapabilirsiniz.Televizyonların sürekli benzer konuları gündeme getirmesinden ve saçma sapan haberlerin dünyanın en önemli şeyiymiş gibi sürekli tekrarlanmasından bıkan Matt Richardson adlı bir meraklı, bu tarz içerikler televizyona çıktığı anda televizyonun sesini otomatik olarak kısan bir aygıt üretti.

Şemaları internette serbestçe paylaşılan Arduino ve Video Experimenter Shield adlı iki devreyi ve kontrol yazılımlarını modifiye eden Richardson, ortaya çıkan aygıta "The Enough Already" (Artık yeter) adını verdi.

Bu devre sistemi, televizyon yayınlarıyla birlikte gönderilen altyazıları kontrol altına almasını sağlayarak istenmeyen herhangi bir kelime veya cümle altyazıda yer aldığında 30 saniye boyunca televizyonun sesinin kısılmasını sağlıyor. 30 saniye içinde ilgili konu tekrar gündeme gelmezse, sistem televizyonun sesini tekrar eski seviyesine getiriyor. Kelimeler geçmeye devam ediyorsa sessizlik sürüyor.

Dilerseniz sözü fazla uzatmadan nasıl çalıştığına birlikte bakalım:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-SzB5OQUcOU[/youtube]

Bu etkileyici projenin detaylarını Makezine Blog sayfalarında bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun