Yaşam Tarzı 26 HAZİRAN 2012 / 14:16

Protestocular telefon uygulamasıyla aranıyor

Protestocular telefon uygulamasıyla aranıyor

Britanya polisi, geçtiğimiz yıl yaşanan kargaşadaki şüphelilerin 3 bin fotoğrafının bulunduğu akıllı telefon uygulamasıyla halktan ihbar bekliyor.Akıllı telefonların piyasaya sürülmesinin ardından, aklımıza gelemeyecek kadar zengin bir uygulama havuzu oluştu. Bu kez ortaya çıkan uygulama asayişi sağlamak için kullanılacak. Tabii yine kişisel mahremiyet tartışmaları da başlayacak.

Britanya polisi geçtiğimiz yıl Tottenham’da 29 yaşındaki siyah Mark Duggan’ın bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan olaylardaki protestocuları bulmak için teknolojiyi kullanıyor. Oluşturulan 2 bin 880 CCTV resmini bir uygulamaya yerleştiren polis, halktan bu kişilerin kimliklerinin teşhis edilmesini isimleriyle adreslerinin polise bildirilmesini rica ediyor.

Facewatch ID adı verilen uygulamanın halkın suçla mücadele ve adaletin temini konusunda bir fırsat olduğuna işaret eden polis kuvvetlerinden Mark Rowley, Londralılardan uygulamayı her hafta kontrol ederek yardımcı olmalarını istediklerini aktarıyor.

CCTV ülkemizde yer alan Mobese kamera sistemine benziyor. Britanya’da 1.85 milyon kamerayla neredeyse tüm sokaklar kayıt altına alınıyor ve yüz tanıma sistemleriyle kişiler ayrıştırılmaya çalışılıyor.

Bu yöntem biraz da vahşi batıda başına ödül konarak suçluların yakalanmasını sağlamaya çalışan sistemi çağrıştırıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun