Yaşam Tarzı 22 MAYIS 2012 / 10:54

PROJİSTOR Teknik Proje Yarışması'nın 7.'si sonuçlandı

PROJİSTOR Teknik Proje Yarışması'nın 7.'si sonuçlandı

Doğuş Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve IEEE Öğrenci Kolu tarafından düzenlenen "PROJİSTOR: Teknik Proje Yarışması" bu yıl 7. kez gerçekleştirildi. 

[caption id="attachment_51045" align="alignnone" width="455" caption="Projistor'12 organizasyon ekibi toplu halde"][/caption]

Kapsamı ve başarısıyla Doğuş Üniversitesi'nin markalaşan etkinliklerinden PROJİSTOR, Türkiye ve KKTC’deki tüm üniversitelerin katılımına açık olarak gerçekleşti. Bu yılki sponsorları arasında BTnet.com.tr'nin de bulunduğu yarışmada kazananlar şöyle sıralandı:

Birincilik Ödülü:

Kamera Stabilizasyon Platformu Projesi (Sercan Şöhmelioğlu ve Kerem İzgöl - Doğuş Üniversitesi)

İkincilik Ödülü:

Atık Yağ Jeneratörü Projesi (Cengiz Karaçizmeli - Doğuş Üniversitesi)

Üçüncülük Ödülü:

Mobil Şarj Ünitesi Projesi (Mehmet Cahit Özdemir - İstanbul Teknik Üniversitesi)

[caption id="attachment_51046" align="alignnone" width="455" caption="Yarışmayı kazanan kamera stabilizasyon projesinin yaratıcıları toplu halde. Arduino platformunda çalışan projenin kontrol kodu 1 yaprağı doldurmuyor."][/caption]

Yarışma geleceğin mühendislerinin yaratıcı yönünü kuvvetlendirmeyi ve öğrencilerin teorik bilgilerini güncel hayata uyarlayarak başta elektronik, bilişim ve telekomünikasyon olmak üzere birçok alanda yeniliklere kapı açmalarını sağlamayı amaçlıyor. Başvuran tüm projeler, yaratıcılığına, pratikliğine, orijinalliğine, sunumuna ve dokümantasyonuna göre değerlendiriliyor.

3 günlük etkinlikte 6 proje ödül için yarıştı

Yarışmayı düzenleyen komitede yer alan Doğuş Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu Başkanı Mert Karaosmanoğlu, bu yılki gerçekleşen etkinliğe katılımla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Projistor'un bu yıl 7.'sini düzenledik. Projistor, Kıbrıs da dahil olmak üzere tüm Türkiye'deki üniversitelerin katılımına açık bir yarışma. İlk aşamada yarışmaya 42 proje başvurdu. Bunu ilk elemede 23'e, ardından ikinci bir elemeyle 15'e indirdik. Son aşamada da finalde yarışacak 6 projeyi belirledik. Aslında 5 projeye indirmeyi düşünüyorduk ama 5. projenin hangisi olacağına karar verilemediği için finalde 6 projenin olmasını uygun gördük. Daha sonra jüri üyesi hocalarımız bu projeleri değerlendirdiler ve kazananları belirlediler. 3 gün süren etkinlikte yarışmanın yanı sıra iş dünyası profesyonellerinin öğrencilerle buluştuğu ve iş dünyasının inceliklerini aktardığı toplam 12 adet seminer yer aldı."

[caption id="attachment_51047" align="alignnone" width="455" caption="Proje sahipleri, deneyimli öğretim görevlilerinden oluşan jüri karşısında projelerinin faydasını ispatlamaya çalıştılar."][/caption]

Peki, kazanan projelere ve proje sahiplerine ne oluyor? Karaosmanoğlu, bu sorumuzu şöyle yanıtladı: "Projede ilk 3'e girenlere eğitim bursu sağlıyoruz. Türkiye'de ve dünya çapında geçerliliği olan Microsoft ve Cisco sertifikalarını alabilmeleri için destek oluyoruz. Ayrıca ilk 3 proje sahibine para ödüllerimiz var. Bu ödüllerin amacı öğrencilerin projelerine kaynak sağlamak ve ilerde gerçekleştirecekleri çalışmalara destek olmak."

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun