Yaşam Tarzı 07 HAZİRAN 2011 / 12:49

PlayStation Network faciasıyla ilgili Sony Türkiye'den açıklama geldi

Söylenenleri özetleyelim: "Türkiye'de 145 bin PSN abonesi var, bunlardan 10-15 bin kadarı kredi kartını paylaştı ve şimdiye kadar kulağımıza gelen bir kötüye kullanma durumu yok!"Dünya genelinde son birkaç aydır PlayStation Network'ün haklanması nedeniyle sisteme kredi kartını ve özel bilgilerini girmiş olan 70 milyona yakın kullanıcı hop oturup hop kalkarken, şimdiye dek sadece "Olay kontrol altında" veya "Servisler geri döndü" tarzı iyi haberlere yönelik bilgilendirme yapan Sony Türkiye nihayet Türkiye'deki durumu açıkladı.

Infamous 2 oyunun lansmanı sırasında sorduğumuz soruya cevap veren Sony Kişisel Eğlence Grup Ürün Müdürü Murat Gebeceli, Türkiye'de PSN'e bağlı üye sayısını 145 bin olarak açıklarken önce bunların 15 bininin kredi kartı bilgilerini sisteme yüklediğini söyledi. Daha sonra da bu rakamı 10 bin olarak düzeltti.

Bu kullanıcıların sadece kredi kartı bilgilerinin değil, sisteme girdikleri isim ve şifre bilgilerinin de hassas ve suistimale açık olduğunu belirten Gebeceli, bu bilgilerin kötü niyetli kullanımının tespiti ve önlenmesiyle ilgili olarak bir güvenlik şirketiyle yakın çalışma içinde olduklarını belirtti. Şimdiye kadar bu işten zarar görmüş bri olup olmadığı yönündeki sorumuza ise Gebeceli, "Türkiye'de bugüne kadar PSN sistem açığından kaynaklanan herhangi bir zararın bilgisi bize ulaşmadı" dedi.PlayStation Türkiye'de hızlı büyüyor, daha çok oyun Türkçe ile tanışıyor

Toplantıda Sony Türkiye'nin hem konsol, hem oyun alanındaki büyümesine dair dikkat çekici rakamlar da paylaşıldı. Buna göre 2010 yılında dünya genelinde konsol satışları yüzde 5 küçülürken, Türkiye'deyüzde 43 büyüdü. Oyun satışları ise dünyada yüzde 8 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde 90 oldu.

Bu büyüme rakamlarına ulaşılmasında Türkiye'de oyuna yönelik talebin artmasının yanında görünürlüğü artırmaya yönelik pazarlama iletişimi çalışmalarının da önemli rol oynadığını söyleyen Gebeceli, son zamanlarda hızlanan yerelleştirme çalışmalarının bu konuda önemli bir itici güç oluşturduğunu vurguladı. Gebeceli, 2011'de Türkiye'de oyunda yüzde 95 ve konsolda yüzde 64 büyüme beklediklerini dile getirdi.

Daha önce Killzone 3'ü, şimdi de Infamous 2'yi tamamen Türkçe olarak piyasaya süren Sony Türkiye'nin bundan sonra Türkçe olarak piyasaya süreceği oyunlar arasında Resistance 3, Uncharted 3 ve bir de Move oyunu yer alıyor.
iOS 5 ve OS X Lion ile ilgili yeni detayları takiben, Apple'ın uzun zamandır beklenen iCloud servisi de kamuoyuna açıklandı. Bu servis iTunes için yeni fonksiyonlar sunarken, bulut tabanlı fotoğraf, doküman ve aplikasyon deposunu da kullanıcının hizmetine sunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun