Yaşam Tarzı 12 OCAK 2012 / 14:34

PC satışları beklentilerin altında kaldı

PC satışları son çeyrekte yüzde 1,4 azaldı

Akıllı telefon ve tablet devrini yaşarken teknoloji dünyası doğal sonuca doğru hızla ilerliyor. PC satışları 2011'in son çeyreğinde yüzde 1,4 azaldı.Gartner verilerine göre, küresel PC satışları 2011 yılının son çeyreğinde yüzde 1,4 azaldı. Bu azalmada Batı Avrupa ve ABD’deki zayıf talep belirleyici oldu. Reuters haberine göre, iki çeyrek dönemlik pozitif büyümenin ardından, 2011 yılının son çeyreğinde global PC satışları 92,2 milyon adet oldu.

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da PC satışları toplam 28,9 milyon olarak, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 azaldı. ABD’de ise tüketicilerin PC yerine akıllı telefon ve tabletlere yönelik ilgisi ışığında, satışlar yüzde 5,9 düştü. Gartner’a göre, profesyonel pazarlarda ve gelişmekte olan ülkelerde iyi seviyelerdeki büyüme de gelişmiş ülkelerdeki zayıf talebi karşılamakta başarılı olamadı.

ABD pazarı ters köşe

IDC analisti David Daoud’a göre, en büyük sürpriz talebin yatayda kalması beklenirken gerilediği ABD pazarı oldu. Bu, 2008 yılının son çeyreğinden, Lehman Brothers’ın iflasından sonraki süreçten bugüne sergilenen en kötü performans. Daoud, Tayland’da Ekim ayında yaşanan, sabit sürücü sıkıntısını ve zayıf tüketici güvenini tetikleyen sel felaketinin de PC satışlarını olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor.

Gartner’a göreyse, bu kısıtlar ürün sevkiyatlarında ve fiyatlarda dördüncü çeyrekte sınırlı bir etkiye sahip oldu. Gartner’a göre esas etki 2012 yılının ilk yarısında kendini daha güçlü bir biçimde hissettirecek.

Üreticiler arasında 1’inci sıra yine Hewlett Packard’ın oldu. Ama şirketin yıllık bazda nakliyatı yüzde 16,2 azaldı. Gartner’a göre bu azalma, şirketin PC işlerinin etrafında hakim olan karmaşanın bir sonucu. Rakiplerin agresif fiyatlandırmaları ve Noel sezonunda tüketicilerin PC talebinin zayıflığı da bu etkide pay sahibi.

Bu arada, Çinli Lenovo Group, sevkiyatta yüzde 23 artışla en güçlü çeyrek dönem büyümesini sağlayan şirket oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun