Yaşam Tarzı 06 OCAK 2012 / 09:28

Pasaport yerine iPad ile sınırı geçti

Pasaport yerine iPad ile sınırı geçti

Pasaportunu unutan bir Kanadalı, ABD sınırından geçmeyi iPad’ine tarayıp kopyaladığı bir dokümanla başardı.Yanında pasaportunun olmadığını sınıra yaklaştığında fark eden Montreal’li Martin Reisch, ABD sınır yetkililerine dijital cihazındaki verileri sunarak sınırı geçti.

BBC News haberine göre Reisch, sınır yetkilisine Noel hediyeleri vermek için Vermont’a gittiğini söyledi. Reisch, yetkilinin de kendisine izin vererek istisnai bir karar aldığının bilincinde olduğunu, ama en azından bu hamleyi denemiş olmak istediğini belirtti. Reisch, “Yetkili, cihazı sınır barakasına götürdü, 5-6 dakika orada kaldı. O an bana sonsuzluk gibi geldi. Geri geldiğinde de, bana iyi Noeller dilemeden önce bir süre sessizliğini korudu” dedi.

Reisch, hikayesinin gerçek olması ve ehliyeti sayesinde geçtiğimiz hafta sonu hediyeleri dağıtmak için sınırı geçebildiğini vurguladı. Aynı gün Kanada’ya başarıyla yeniden giriş yapan Reisch, bir daha asla pasaportunu unutmayacağını da söyledi. Ama onun umudu, bir gün taranmış bilgilerin de bir geçiş standardı haline gelmesi. Çünkü ona göre, dijital bir cihazda yer alan kimlikle sınırı geçmek mümkün olacak.

2009 yılından beri ABD kara sınırını geçmek isteyen Kanadalıların kimlik teyidi için yanlarında ehliyetten daha fazlasını bulundurmaları gerekiyor. Kanada vatandaşları ABD’ye sadece pasaportla, ehliyetle veya bir Nexus geçiş izni ile karadan geçiş yapabiliyor.

Bu arada Reisch’ın bu geçişi sonrası iki sınır departmanından da resmi bir açıklama gelmedi.