Yaşam Tarzı 17 TEMMUZ 2009 / 13:30

Pardus dostlarına müjde

Pardus 2009, yarın sabah saatlerinde kullanıcıyla buluşuyor.

Pardus 2009, yarın sabah saatlerinde kullanıcıyla buluşuyor.


Pardus 2009’un kurulum hızı, kurulum yazılımı YALI ve paket yönetim sistemi PiSi'de yapılan iyileştirmelerle artırılmış durumda. Diğer yandan kurulu sistemde son yapılan güncellemeleri geri almak, silinen önyükleyiciyi tekrar yüklemek gibi kurtarma ve sorun giderme işlemleri de yeni YALI ile yapılabiliyor.Geliştirilen önbellek sistemiyle çok daha hızlı çalışan PiSi'nin paketleme sisteminde yapılan iyileştirmelerle artık paketler ortalama yüzde 20 daha az yer kaplıyor. Öntanımlı olarak delta paket desteğinin açık olduğu Pardus 2009'da, paket kurma ve güncelleme işlemleri daha az ağ bağlantısı kullanıyor. Açılış sisteminde yapılan iyileştirmelerle PiSi ve COMAR'a eklenen yeni özellikler, sistemin çok daha hızlı açılmasını mümkün kılıyor. İşletim sisteminin sunduğu yeni özelliklerden bir diğeri ise uzak dosya sistemleri altyapısı için yapılan iyileştirmeler.Pardus 2009 için yeni hazırlanan araçlar arasında, bağlanılan ağı değiştirebilen Ağ Plasma Programcığı ile sistem servislerini yönetme ve durumlarını masaüstünden takip etmeye yarayan Servis Plasma Programcığı yer alıyor. Pardus 2009’da ayrıca bütün Pardus yönetim araçlarının yeni KDE4 teknolojileri ile uyumlu çalışacak şekilde uyarlanmış sürümleri bulunuyor. Pardus için yapılan geliştirme ve iyileştirmeleri içeren en son kararlı KDE sürümü KDE4, Pardus 2009 ile öntanımlı olarak geliyor. Ayrıca tüm KDE yazılımları da yeni KDE ile uyumlu en güncel sürümleri ile Pardus depolarında yer alıyor. Yeni nesil dosya sistemi Ext4 de işletim sistemiyle birlikte öntanımlı dosya sistemi olarak geliyor. Yeni Pardus aracı Sistem Yöneticisi ise sistem genelinde klavye haritası, sistem dili, zaman dilimi gibi temel ayarların çok daha rahat yapılabilmesini sağlıyor.


Kolay kurulum ve kullanım


Kolay kullanım özellikleri sunan Pardus 2009, bilgisayar teknolojileri hakkında yüzeysel bilgiye sahip, kişisel bilgisayarlarını klasik ihtiyaçları için kullanabilen ve yapmak istedikleri için hangi uygulama ya da donanımı kullanacağını seçebilen “bilişim okur yazarı” tüm genel kullanıcıları hedefliyor. Pardus 2009’un kurulumundan sonra kullanıcıyı karşılayan Kaptan programı, masaüstünü yapılandırmanın yanı sıra görev çubuğunun yerini, duvar kağıdı ve temasını seçmeyi pratik hale getiriyor. Pardus 2009 Kurulum CD'siyle kullanıcıların gereksinim duyacağı her türlü yazılım geliyor. İşletim sistemiyle ilgili bütün ayrıntılara ve desteğe www.ozgurlukicin.com adresinden ulaşılabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun