Yaşam Tarzı 12 EKİM 2008 / 12:16

Pardus 2009’a hazırlanıyor

Pardus projesi, üç buçuk yıllık süre içerisinde birçok yeni sürümü ve güncellemeleriyle Türkiye’nin işletim sistemi olarak yeniliklere imza atmaya devam ediyor.

Pardus projesi, üç buçuk yıllık süre içerisinde birçok yeni sürümü ve güncellemeleriyle Türkiye’nin işletim sistemi olarak yeniliklere imza atmaya devam ediyor.

Son olarak Haziran ayında Pardus 2008 1 Hyaena sürümünü yayınladıklarını ifade eden TÜBİTAK UEKAE Proje Yöneticisi Erkan Tekman, “Şu anda çalışmalarımız Pardus 2008'in güncellenmesi yanında Pardus 2009 hazırlıklarını da içeriyor. Pardus 2009, kullanmakta olduğumuz KDE masaüstü ortamının yeni KDE4 sürümünü içerecek. Bu sayede en son görsel ve etkileşimsel unsurları kullanıcılarımıza sunabileceğiz. KDE4 sürümlerinin yeterli kararlılığa ve işlevselliğe ulaşması bizim için bir ön koşul olmakla birlikte Pardus 2009'un yeni yılın ilk çeyreği sonlarında hazır olacağını tahmin ediyoruz” dedi. Masaüstü ürünü kadar önem verdikleri bir başka konunun da Pardus'un kurumsal masaüstü olarak yetkinliği olduğunu belirten Tekman, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bir yandan Pardus teknolojilerinin bu alanda da geliştirilmesine önem ve öncelik verirken diğer yandan da kurumsal kullanıcılara destek sağlamak üzere bir Pardus ve özgür yazılım ekosistemi oluşturmak yönünde çalışmalar yürütüyoruz. 2008 yılı içerisinde sertifikalı Pardus eğitimleri ve Pardus çözüm ortaklıkları ile bu alanda önemli açılımlarda bulunacağız. Özellikle 2009 yılının kamu ve özel sektör kurumlarının Pardus'a göçünde önemli bir dönüm noktası olacağını tahmin ediyoruz.”dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun