Yaşam Tarzı 04 TEMMUZ 2011 / 11:07

Oyunda hayat bulan birlik, dünyada bir ‘ilk’ oldu

Uluslararası bir ‘ilk’e imza atan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, ‘Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nu kurdu. Bu hamleyle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü çatısı altında 60’ıncı federasyon kurulmuş oldu.Federasyon, özel sektörün ve devletin oyun sektörünün büyütülmesi ve geliştirilmesi konusunda işbirliği içinde çalıştığı bir yapıya hayat verecek. 1 yıllık bir çalışmanın sonucunda oluşturulan federasyon, oyun sektörünün yerli ve yabancı firmaları, oyun geliştiriciler, oyunseverler, internet kafeler, aileler ve devlet arasında iletişimin, bilgi alışverişinin sağlanması adına birincil buluşma noktası olarak görev yapacak.

Oyun sektörünün bir ‘federasyon’ çatısı oluşturmasının temelinde, 2006 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde ‘bilgisayar oyunları birimi’nin kurulması yatıyor. Sektör yetkililerine göre devletin zaten bu konuda bir irtibat noktasına ihtiyacı vardı. Bu nedenle federasyon kurmak için düğmeye bastıklarını söyleyen dijiital oyun sektörü temsilcileri, sektörün ekonomik büyüklüğe ulaşması için de bu çatının önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bu büyüklüğe ulaşılması, birçok konuda olduğu gibi dijital oyunlar alanında da Türkiye’yi bölgede lider konumuna getirebilir.

Dünyanın oyunda birleşme noktası olacak

Federasyonun kurulmasının en önemli sebeplerinden birini oyuncuların kurduğu yüksek bağ ve onların ulusal ve uluslararası etkinliklerde temsiliyet sağlama taleplerine yanıt vermek oluşturuyor. Sektörde sağlıklı bir büyüme için hayata geçirilen federasyon, dijital oyunların içeriklerinin sınıflandırılması ve değerlendirilmesinde rehber olacak. Yaşa göre oyunları sınıflandırma ve derecelendirme, yurtdışındaki tecrübelerden faydalanma imkanı da sağlanacak. Oyuncuların ve ebeveynlerin oyunlarla ilgili olarak bilgilendirilmesi sağlanacak.

Öte yandan, milli takımların kurulmasıyla ulusal ve uluslararası etkinliklere katılım da bu federasyonla söz konusu olabilecek. Sektör temsilcileri bu hedef karşısında, “Hep yurtdışında birileri birçok konuda ‘ilk’ olur, bu sefer de bu konudaki girişimimizle biz dünyaya örnek olalım” demeyi ihmal etmiyor.

Uluslararası Dijital Oyunlar Federasyonu’nun kurulması ve uluslararası organizasyonlara imza atılmasına ek olarak, yerel bazda internet kafelerin daha kaliteli buluşma ve sosyalleşme noktaları olabilmesi sağlanacak. Sektörün ekonomik değeri büyütülürken, sektörün değeri konusunda her kesimden insanlarda farkındalık yaratmak, sektörü büyütmek temel amaç olacak. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü çatısı altındaki diğer spor federasyonları ile işbirliği ile projeler geliştirilmesi de söz konusu olabilecek.

Takvim işlemeye başladı

Kuruluşunun ardından, şimdi ilk adım Federasyon Başkanlığı Seçim Yönetmeliği’ne göre seçim sürecini yürütmek olacak. Kurulduktan sonra, yani 13 Haziran’dan sonraki 3 ay içinde yönetim kurulunun oluşturulması gerekiyor. Seçim Kurulu’nun da seçim tarihini belirlemesinin ardından, adaylık şartlarına uyanlar Başkanlık için başvuru yapabilecek. Bu isimler arasında seçimi ise Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’nun yetkili isimleri yapacak, adaylar içinde en yüksek oyu alan isim, federasyonun başkanı olacak. Ardından yönetim kurulu ve alt kurullar oluşturulacak. Bu arada sektör temsilcileri, bu yapının ilerleyen süreçte hedefinin özerk bir yapı olmak olduğunun da altını çizmeden geçmiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun