Yaşam Tarzı 07 TEMMUZ 2011 / 15:17

Oyuna 74 milyar dolar harcıyoruz

Gartner’ın verilerine göre dünyada bu yıl dijital oyun dünyası ürünlerine harcanacak para 74 milyar dolar.Araştırma şirketi oyun pazarının büyüklüğünü bir kez daha ortaya koydu. Gartner’ın verdiği rakamlar dudak uçuklatacak cinsten. 74 milyar dolar, bu yıl içerisinde dünyanın oyuna harcayacağı parayı ifade etmek için çok heyecan verici bir rakam.

Gartner’a göre geçtiğimiz yıl 67 milyar dolar yatırdığımız oyun dünyası bu yıl yüzde 10,4 oranında artışla 74 milyar doları cebimizden alacak. Bunun büyük kısmı ise konsollara bağlı olacak; 44,7 milyar dolar oyunlara (yazılıma) harcanırken 17,8 milyar dolar da donanım üreticilerine gidecek.

Analizlere göre gelecekte çevrimiçi oyunlar pastadan daha büyük bir pay alacak ve yeni oyun modelleri piyasada önemli rol oynayacak. Örneğin şu anda para ödeyerek satın aldığımız ve kaydolduğumuz oyunların yakın gelecekte tamamen ücretsiz hale gelmesi mümkün görünüyor. Çünkü üreticilerin yeni hedefi oyun içi reklam alanlarını değerlendirmek ve oyun içi sanal değerleri parayla satmak. Diğer taraftan tablet bilgisayar ve akıllı telefon gibi mobil cihazlardaki oyun pazarı hızla artıyor. Tabii bu cihazlar üzerinden satın alınan oyunlar da artıyor.