Yaşam Tarzı 25 AĞUSTOS 2011 / 18:00

Oyun konsolları bizi öldürecek mi?

Oyun konsolları yoksa bizi öldürecek mi?

Yıllar önce Joystick ve klavye ile başlayan video oyun macerası bugün hareket sensörlü kumandalarla devam ediyor. Sony’ye göre bu daha bir başlangıç...Her geçen gün oyun kumandalarını devre dışı bırakarak bizi oyuna daha fazla adapte edecek teknolojilerle bütünleşen oyun konsolları; savaş oyunları, otomobil yarışları spor müsabakaları ve daha birçok oyun türünde etkinliğimizi artırdı. Sony yetkilileri ise Kinect ve türevi teknolojilerin oyunları önümüzdeki 10 yıl içinde çok farklı bir noktaya taşıyacağını belirtiyor.

Geçtiğimiz hafta Almanya’da düzenlenen Gamescom fuarında açıklamalar yapan Sony yetkilileri, konsolların oyuncuların duygularını bile takip edebilecek bir yapıya doğru gittiğini ve bu anlamda daha neler yapılabileceği üzerinde çalışıldığını vurguladı.

“Oyundaki tehlike gerçeğe dönebilir”

Gelecekteki 10 yılın kritiğinin yapıldığı panelde konuşan Sony’nin üst düzey yetkililerinden Shuhei Yoshida, duygulara göre hareket edecek sistemlerin neredeyse insan hayatını tehlikeye atacak kadar gerçekçi bir oyun deneyimi yaşatacağını söyledi.

Sony Dünya Stüdyoları Avrupa Başkan Yardımcısı Mick Hocking ise bugün oyuncunun biyografik özelliklerinden oyuncunun nereye baktığını ve konumunu anlayabilen sistemlerin 10 yıl içerisinde insanın duygularını anlayabilir, hatta kalp atışlarını bile sayabilir bir duruma geleceğinin altını çizdi. Hocking bu sayede oyuncunun sosyal platformlardaki arkadaşlarının anlık olarak buna da yorum yapabileceğini belirtti.

(Ed: Oyunda vurulduğunuzda hafif bir acı hissetme fikri korkutucu gelebilir ama endişe etmeyin. Hiçbir şirket kullanıcısını öldürmek istemez. Neticede ne kadar oyuncu, o kadar para.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun