Yaşam Tarzı 14 NİSAN 2011 / 10:07

Oyun kartuşunu bulan adam öldü

Kartuş tabanlı oyunların yaratıcısı Jerry Lawson 70 yaşında hayata veda etti.Atari ile sıkça duyulmaya başlanan ve sayısız oyun konsolunda kullanılan oyun kartuşlarının fikir babası Gerald (Jerry) Lawson geçirdiği kalp krizi sonrası hayata veda etti.

Jerry Lawson, Atari’nin VCS’sinin ortaya çıkmasından bir yıl kadar önce ‘Channel F Video Oyun Sistemi’ni bulmuş ve bu sistemle oyunları kartuş üzerinden oynama fikrini ortaya atmıştı.

Lawson, 1970 yılından itibaren teknoloji konusunda birçok önemli çalışmaya imza atarak Steve Jobs ve Steve Wozniak gibi önemli isimlerin de bulunduğu ‘Homebrew Computer Club’ın önemli bir üyesi haline geldi. Ayrıca Videosoft adında bir oyun geliştirme şirketini kurdu ve yönetti.

Bu yıl GDC’de (Oyun Geliştiricileri Konferansı) modern oyun dünyasına katkılarından dolayı onurlandırıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun