Yaşam Tarzı 17 OCAK 2013 / 18:07

Oyun dünyasının dahisi Crytek cebinde 20 milyon avro ile Türkiye'ye geldi

Crytek 20 milyon avro ile Türkiye'ye geldi

1973'te Giresun'dan Almanya'ya çalışmak için giden bir Türk ailenin oğulları olan Yerli Kardeşler tarafından kurulan Crytek, Türkiye'de ofis açarak ilk yatırımını gerçekleştirdi. Oyun dünyasının en büyük bağımsız oyun geliştiricisi Crytek'in İstanbul ofisi, Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinden de sorumlu olacak. Dünya çapında tanınan Crysis oyun serisinin ve bu oyunun teknolojik tabanını oluşturan CryENGINE teknolojisinin üreticileri Yerli Kardeşler, gelişmekte olan Türk oyun pazarını uluslararası piyasada hak ettiği yere getirebilmek amacıyla İstanbul merkez ofisini hizmete açtı.

Crytek’in Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerine yönelik yatırım planı T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Crytek‘in kurucuları Cevat Yerli, Avni Yerli, Faruk Yerli ve Crytek İstanbul Genel Müdürü Serhat Bekdemir‘in ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısıyla ilk kez kamuoyuna duyuruldu.

Üretim odaklı teknolojinin merkezi olacak

Yapılan toplantıda söz alan Cevat Yerli, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinden de sorumlu olacak Crytek İstanbul'un Türkiye’ye yapılacak yatırımla bölgenin ihracat merkezi olacağını belirtti.

[caption id="attachment_64525" align="alignnone" width="455" caption="Crytek yöneticileri Bakan Nihat Ergün ile birlikte."][/caption]

Crytek İstanbul ofisinde 150 kişilik üstün nitelikli personelin istihdam edileceğini söyleyen Yerli, “Bu yatırımla tersine beyin göçünü teşvik etmeyi amaçladık. Üretim odaklı teknolojinin geliştirilmesine öncelik verecek olan Crytek'in dünyanın dört bir tarafında yer alan ofislerinde çalışan yaklaşık 50 Türk uzman ve mühendisin bilgi ve deneyiminin bu konuda en değerli kaynaklardan biri olacağına inanıyoruz” dedi.

Türkiye oyun pazarı her yıl yüzde 16 büyüyor

Crytek’in Türkiye'ye yaptığı yatırımın önemine değinen Serhat Bekdemir, Crytek gibi oyun teknolojilerinde sektöre yön vermiş bir şirketin Türkiye’ye yaptığı yatırımın bir dönüm noktası olacağını belirtti. Bekdemir, "Crytek’in oluşturacağı ekosistem, yetiştireceği kalifiye insan kaynağı ve aktaracağı bilgi birikimi, Türkiye’nin oyun sektöründe dünya devleriyle yarışacak hale gelmesine yardımcı olacaktır" dedi.

[caption id="attachment_64510" align="alignnone" width="455" caption="Crytek İstanbul Genel Müdürü Serhat Bekdemir"][/caption]

2000 yılında toplam büyüklüğü 500 bin dolar olan ve yüzde 99,9 oranında korsan kopyaların egemen olduğu Türkiye oyun pazarının geçtiğimiz yıl 500 milyon dolarlık bir pazar haline geldiğine değinen Bekdemir, "Pazar her yıl yüzde 16 büyüyor. Bugün Türkiye piyasasında 50'nin üzerinde oyun geliştirme stüdyosu mevcut. Yakında Türkiye'nin bu konuda çok daha iyi bir konuma geleceğine inanıyorum. Bunun için de Türkiye'de farklı kurumlar tarafından bu alana verilen desteklerin tek bir çatı altında toplanması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Eğlence yatırımlarının ekonomiye etkisi büyük

Basın toplantısında konuşan T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de şunları söyledi:

[caption id="attachment_64509" align="alignnone" width="455" caption="T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün"][/caption]

“Türkiye'de bilgisayar ve ona bağlı yan sanayi, programlama, eğlence, teknoloji ve bilgi-iletişim altyapısıyla ülke ekonomisinin en temel unsurlarından biridir. Ekonomik ve sosyal girdileriyle toplumu sürekli etkileyen bir yapıya sahip olan bilişim sektörü ve buna bağlı olan eğlence katmanları, üretim ve gelişim sürecinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu alanda yapılan önemli yatırımların ekonomide yarattığı etkiler, ülkelerin ekonomik yapıları içinde ağırlıklı bir yere sahiptir. Bu yüzden kendi içimizden yükselen değerlerin ülkeye katkıda bulunmalarını gururla izliyor ve destekliyoruz.”

Crytek İstanbul Ofisi neleri beraberinde getirecek?

Öncelikle Crytek tarafından geliştirilen CryENGINE Türk geliştiriciler için daha rahat ulaşılabilir olacak. Crytek’in yatırımı insan odaklı olacağı için, oyun geliştirme süreçlerinin düzeyini de artırarak, ülkemizden dünya çapında oyunlar çıkarılmasını sağlayacak.Crytek'in önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye'ye 20 milyon avro yatırım yapması bekleniyor.

Crytek, İstanbul merkezinde hem yeni teknolojileri, hem de bu teknolojileri inovasyonla buluşturan deneyim havuzunu Türkiye’ye aktarmış olacak. Crytek İstanbul merkezinin açılmasıyla birlikte, küresel oyun pazarında Türkiye’nin daha aktif bir oyuncu olması hedefleniyor.
Soru - cevap kısmında öne çıkanlarCrytek burada oyun üretecek mi?

Evet. Türkiye'de istihdam edilecek personelin yarısı oyun geliştirme üzerine çalışacak.

Farklı teknoloji yatırımlarına odaklanılacak mı?

Hayır. Odakta sadece oyun ve yazılım geliştirme var.

İstanbul ofisi yerelleştirmeyi de üzerine alacak mı?

Evet. Ama ofisin sadece bir yerelleştirme ofisinden ibaret olmadığının altı özellikle çizildi.

Türkiye'deki oyun geliştirme çabalarının odağı ne olacak?

Çevrimiçi oyunlara odaklanılacak.

Yeni yatırımlarla borsaya açılma planı var mı?

Hayır.

Ofis melek yatırımcı gibi roller üstlenecek mi?

Doğrudan böyle bir girişim yok. Ama üniversiteler ve bu konuya ilgi duyanlarla yakın çalışmak için atılan adımlar var.

Kimler istihdam edilecek?

Önemli olan yetenek. Burada kişilerin konuya olan ilgisi ve becerisi önemli, tahsil ilk planda değil.

Başvurular nasıl olacak?

Crydev.net üzerinden.

Türkiye'de ofis açılınca dağıtıcılık yapısı da değişecek mi?

Crytek bir süredir GFace adını verdiği çevrimiçi dağıtım kanalına yoğunlaşıyor. Bundan sonraki dağıtımlar da bu kanal üzerinden olacak.

Mobil oyuna odaklanılacak mı?

Önümüzdeki 5 yılın öncelikli konusu bu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun