Yaşam Tarzı 13 ŞUBAT 2012 / 16:17

Oyun dünyasında yaprak kıpırdamıyor

Oyun dünyasında yaprak kıpırdamıyor

Video oyunlarında en büyük pazarı ABD’de Ocak ayında video oyun satışları düştü. NPD’nin verilerine göre, ocak ayında mağazalarda 1,14 milyar dolar değerinde oyun satıldı ve geçen yılın aynı döneminin yüzde 34 altında satış rakamına ulaşıldı.NPD’nin verilerine göre, ocak ayında mağazalarda 1,14 milyar dolar değerinde oyun satıldı ve geçen yılın aynı döneminin yüzde 34 altında satış rakamına ulaşıldı. Donanım satışları da aynı dönemde yüzde 38 düştü.

NPD’ye göre bu düşüşün sebebi, pazarda yeni ürün eksikliği. Bazı analistler de ekonomiye yönelik tedirginliklerini dile getirirken, bunun Sony’nin PlayStation Vita konsolunun pazara çıkışına da etki yapacağı kanısındalar. NPD’ye göre, ocak ayında en çok satan oyunu Activision Blizzard's Call of Duty: Modern Warfare 3 oldu. Onu Just Dance 3, Elder Scrolls V: Skyrim ve NBA 2K12 izledi.

Microsoft’un Xbox 360’ı da en çok satan donanım platformu olma konumunu altıncı ayında devam ettirdi. NPD analisti Liam Callahan, “Düşüşün en önemli sebebi yeni oyun olmaması. Ama 2011’in son çeyreğinde pazara çıkan yeni oyunlar da 2012 Ocak’ında zayıf bir performans sergiledi. Tüm bunlar oyunseverleri mağazalardan uzak tuttu” dedi.

Mass Effect 3 ile pazar hareketlenecek

Video oyun haber sitesi IGN ise, İngiltere pazarında benzer bir düşüşe dikkat çekerken, Mart ayında Mass Effect 3’ün pazara çıkması ile satışların hareketleneceği tahmininde bulundu. Bir tarafta, ekonominin de önemli bir faktör olduğuna değinen IGN analistleri, “Pazarda yeni oyun olmaması, büyük resmin sadece küçük bir parçası. Asıl sıkıntı ABD, Avrupa ve Japonya’da tüketicilerin daha az oyun alması. Çünkü tüketicilerin harcayacak fazla parası yok. Noel öncesi veriler de zaten çok güçlü değildi” dedi.

Bu arada Sony, yeni PlayStation Vita oyun konsolunu küresel pazara sunmak için son hazırlıklarını yapıyor. Konsol, 22 Şubat’ta Avrupa, Avustralya ve Amerika’da satışa çıkacak. IHS Screen Digest analistlerinin tahmini; yılın sonuna kadar 7 milyon adet konsol satışı olacağı yönünde.

Analistlere göre, bu rakam bir önceki konsol olan PlayStation Portable'ın ilk pazara çıktığı zamanki satışından da yüzde 25 daha düşük. Sektör gözlemcilerine göre, bu konsol Mart ayında pazarda yerini alması beklenen Apple’ın yeni iPad’iyle de rekabet etmek zorunda olacak. Çünkü çocukların tercihi olan bu oyunlarda pazar bütünüyle iPhone, Android ve dokunmatik ekranlı tabletlere kaymış durumda.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun