Yaşam Tarzı 15 EYLÜL 2011 / 16:43

Oy karşılığı bilgisayar (mı?)

Hindistan'da 6.8 milyon laptop dağıtılıyor

Hindistan’ın güney eyaletlerinden olan, ülkede bilgi teknolojilerinin kullanımında da önde gelen Tamil Nadu’da yetkililer, ilk kez yaptıkları bir çalışma ile, okul çocuklarına yaklaşık 6,8 milyon adet laptop vermeye başladı.BBC’de yer alan habere göre, devlete bağlı ortaokul ve kolejlerdeki tüm öğrenciler 292 dolara laptop sahibi olacak. Beş yılı kapsayan 2 milyar dolarlık bu program, Hindistan için bir ilki temsil ediyor. Bu laptoplar, aynı zamanda yılın başında düzenlenen seçimler esnasında bakanların verdiği büyük sözlerin de bir parçası.

Bu plana destek verenler, söz konusu çalışmanın özellikle bir bilgisayara parası yetmeyen ve engelli çocuklara sahip olan aileleri rahatlatacağı iddiasında. Bu planı eleştirenlere göre ise, bu plan kitleleri etkilemekten ve değerli kaynakları ziyan etmekten başka bir şeye yaramayacak.

Tamil Nadu, politikacılarının sürekli halka bedava bir şeyler dağıttığı ürünlerle bezeli bir geçmişe sahip. Bir önceki bölge lideri, yönetimi döneminde binlerce renkli televizyonu halka dağıtmıştı. Ücretsiz laptop planı da zaten yeni hükümetin seçim vaatlerinden biriydi.

Kaynaklar yanlış yerlere aktarıldığı için eleştiriliyor

Bu planı eleştirenler, pratikte de bazı sorunlar olacağı kanısında. Bazılarına göre, sadece bu yılki maliyeti yaklaşık 470 milyon dolar olması beklenen projenin toplam maliyeti aşırı yüksek. Oysa bu para sosyal hizmetler ve altyapı gibi daha gerekli alanlarda çok daha yerinde harcanabilir.

Projeye destek verenlere göre ise Tamil Nadu sağlıklı büyüme trendine sahip bir bölge ve laptop hediyeleri de makul bir maliyete sahip. Ama Tamil Nadu, düzenli olarak enerji kesintileri ile de boğuşuyor. Yani öğrenciler laptoplarını istedikleri zaman kullanmakta zorlanacaklar. Projeye muhalif kesime göre, laptoplar sadece temel yazılımlara sahip. Yani öğrencilerin kolejde aldıkları eğitime uygun düşmeyecek. Eyalet yönetimi ise bu iddiayı reddediyor, laptopların en iyi yazılım, donanım ve uygulamalarla öğrencilere sunulacağını belirtiyor.

Bu arada hükümet, oy karşılığı söz verilen diğer eşyaları da halka dağıtıyor. Bunlar arasında mikserler ve öğütücüler de var. Gıda destek programından yararlanan fakir ailelere ayrıca keçi ve koyun gibi çiftlik hayvanları da verilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun