Yaşam Tarzı 14 HAZİRAN 2011 / 11:20

Otomobiller de mi ajanlığa başladı?

Nissan’ın elektrikli otomobillerinin hız, konum ve yön bilgilerini web sitelerine aktardığı iddiası ortalığı karıştıracak gibi. Otomobiller mekanik yapılar olmaktan çıkıp daha çok elektronik birer ortama dönüştükçe dijital dünyanın hastalıklarını da kapmaya başlıyor. Güvenlik alanında çalışan bir blogger, Nissan’ın yeni elektrikli otomobilinin ‘kişisel bilgi hırsızı’ olduğunu iddia ediyor.

Nissan’ın yaklaşık 7 ay önce tanıttığı ve tamamen elektrik gücüyle çalışan Leaf modeli çevreci olmasının yanında ‘yenilikçi’ olarak tabir edilebilecek bir otomobil. Çünkü araçta bulunan bütünleşik GSM ünitesi sayesinde araç; konum, yol geçmişi, enerji kullanımı ve pil durumu gibi birçok bilgiyi gerçek zamanlı olarak diğer sürücülerle paylaşma imkanı veriyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor.“Sadece Nissan’a gitmiyor”

Seattle’lı Casey Halverson ise otomobilin, bilgisayarındaki RSS okuyucu üzerinden bu bilgileri gizlice üçüncü parti sunuculara gönderdiğini söylüyor. Halverson, sürücü RSS’i her kullandığında coğrafi koordinat, hız ve yön bilgilerinin gizli bir metin olarak gönderildiğini iddia ediyor. İddiaya göre, eğer navigasyon sistemine girilmişse, sürücünün gideceği yer de gönderilen bilgiler arasında yer alıyor.

Halverson, bu bilgilerin gönderilmesini durdurmanın bir yolu olmadığını, Carwings servisinin (Az önce bahsettiğimiz resmi Nissan servisi) bu bilgilerin başkalarıyla paylaşılabileceği konusunda herhangi bir uyarıda bulunmadığını belirtiyor.

(ed: Halverson’ın iddiası doğruysa Nissan’ın Android ve iOS işletim sistemlerinin peşinden gittiğini söylemek mümkün. Eğer bu tip bilgilerin anlamsız yerlerde paylaşılması birkaç kişinin ölümüne neden olursa ne alâ, değilse bu iş diğer üreticilere sıçrayarak böyle devam eder gibi görünüyor.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun