Yaşam Tarzı 29 TEMMUZ 2011 / 09:48

Otomobiliniz tehlikede!

İki haklayıcı, uzaktan kontrol edilebilen otomobillerin kilidini açmanın bir yolunu keşfetti.Günümüz otomobillerinde bulunan uzaktan kontrol ve telemetri sistemleri, haklayıcıların yeni hedefi oldu. BMW Assist, GM OnStar, Ford Sync, ve Hyundai Blue Link gibi teknolojilere sahip otomobiller de artık bilgisayarlar kadar risk altında.

İki iSEC çalışanı Don Bailey ve Mathew Solnik, üreticilerinin sunucularına GSM veya CDMA gibi şebekeler üzerinden bağlı olan bu tip sistemlerin haklanmaya müsait olduğunu söyledi. İkili, önümüzdeki hafta Las Vegas’da gerçekleşecek Black Hat USA konferansında buldukları açıkları herkesle paylaşacak.

Haklama yöntemi, haklayıcıların bazı özel donanımlar ile kendi GSM ağlarını kurmalarıyla başlıyor. Böylece kötü niyetli kişiler otomobile komut göndererek alarmı devre dışı bırakabiliyor ve kapıların kilidini açabiliyor. İkili konferansta buldukları açığı çok detaylı paylaşmama kararı aldı. Bu sayede üreticiler açıklarını kapatabilecek ve kimse zarar görmeyecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun